top of page
  • mm

Polsko-Koreańskie partnerstwo gospodarcze

Wiceministrowie Jacek Tomczak i Byung-Nae Yang (ds. handlu, przemysłu i energii) otworzyli IV Polsko-Koreańskie Forum Gospodarcze w Seulu. W wydarzeniu uczestniczą przedsiębiorcy, inwestorzy, organizacje pozarządowe i przedstawiciele rządu obu krajów. To okazja do wymiany doświadczeń i pogłębienia relacji biznesowych w Azji Wschodniej.

"Polska i Korea są bliskimi partnerami – zarówno politycznymi, jak i gospodarczymi. Współpraca pomiędzy naszymi krajami jest najlepszym przykładem sytuacji win-win, gdzie korzystają obie strony" - powiedział wiceminister Tomczak.


Korea Południowa należy do krajów, które w ostatnim półwieczu osiągnęły najbardziej spektakularny sukces gospodarczy. Polska może wykorzystać pozytywne wzorce i doświadczenie koreańskiego partnera, dzięki współpracy zacieśnianej m. in. podczas takich okazji jak Forum w Seulu.


"Współpraca buduje. A współpraca gospodarcza buduje podwójnie – tworząc namacalny wzrost gospodarczy już teraz i przekładając się do dalszego rozwoju w kolejnych latach" - zaznaczył minister z MRiT.


Koreańska gospodarka znajduje się w piątce najbardziej innowacyjnych na świecie, co przekłada się na specyfikę inwestycji zagranicznych prowadzonych przez firmyz tego kraju. Innowacyjne inwestycje z Korei stymulują gospodarkę Polski – zapewniają know-how, transfer technologii lub współpracę z lokalnymi kooperantami.


"Zachęcam firmy koreańskie do dalszych inwestycji w Polsce. Nasz kraj ma wiele atutów. Potwierdza to również obecność w Polsce największych i najbardziej innowacyjnych firm, które inwestują w naszym kraju" - podkreślał wiceminister Tomczak.


Podczas rozmowy bilateralnej z wiceministrem Byung-Nae YANG odpowiedzialnym za handel w Ministerstwie Handlu Przemysłu i Energii Republiki Korei, poruszono kwestie dotyczące relacji dwustronnych. W ostatnich latach nasza współpraca zacieśniała się na wielu polach.


W bieżącym roku przypada 35-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami. O strategicznym partnerstwie świadczy niewątpliwie dynamicznie rosnąca wymiana handlowa, inwestycje koreańskie w Polsce oraz współpraca w przemyśle obronnym.


"Jednym z głównych celów mojej wizyty jest jasny sygnał, że zależy nam na przyciąganiu do Polski kolejnych inwestycji koreańskich, w szczególności odznaczających się wysokim poziomem zaawansowania technologicznego" - powiedział wiceszef ministerstwa rozwoju i technologii.


Jednym z tematów poruszanych podczas spotkania była odbudowa Ukrainy. Polska docenia wolę Republiki Korei włączenia się w pomoc Ukrainie i odbudowy tego kraju, zwłaszcza w zakresie infrastruktury transportowej. Wspólne działania mogą przynieść korzyści, zarówno Ukrainie, jak i przedsiębiorcom z obydwu naszych państw.


Polsko-koreańskie obroty handlowe dynamicznie rosną. W 2023 r. osiągnęły rekordową wartość ponad 11 mld dolarów. Po stronie naszego eksportu do Republiki Korei dominujące znaczenie mają wyroby przemysłu elektromaszynowego, wyroby ceramiczne i przemysłu chemicznego.


Republika Korei jest największym inwestorem azjatyckim w Polsce (6,9 mld dolarów na koniec 2022 r.). Koreańskie firmy w naszym kraju od lat inwestują w projekty typu greenfield, jednocześnie wdrażając nowoczesne technologie. Koreańskie inwestycje koncentrują się w branżach motoryzacyjnej i elektromobilności, elektronicznej i elektrotechnicznej. Dzięki inwestycjom koreańskimi, Polska stała się jednym z wiodących producentów baterii litowo-jonowych w Europie i na świecie.


źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

bottom of page