top of page
  • Zdjęcie autoraMAD

Zmiany w dotacjach z programu "Czyste powietrze"


źródło: freepik.com


Przez kolejne 2 miesiące okres przejściowy a później dotacje tylko do urządzeń ze specjalnej listy.

 

22 kwietnia zaczęły obowiązywać zmiany w programie „Czyste Powietrze”, dotyczące między innymi dotacji do pomp ciepła. Do 13 czerwca potrwa okres przejściowy, potem dotacje z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na specjalnej liście.


Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął decyzję o zmianach w „Czystym Powietrzy” pod koniec lutego br. W dużej mierze wynikały one z opinii ekspertów i branży, którzy wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Zwracano uwagę, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań. Fundusz wskazywał ponadto, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.


Zgodnie z decyzją zarządu Funduszu dotacje z „Czystego Powietrza” będą przyznawane tylko do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet, które będą na liście zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Do 13 czerwca obowiązywać będzie jednak okres przejściowy, w którym producenci oraz dystrybutorzy, przejmujący obowiązki producenta przy wprowadzaniu produktu na rynek Polski, będą musieli uzupełnić niezbędną dokumentację i badania dla oferowanych przez siebie urządzeń grzewczych. Po 13 czerwca nie będzie można otrzymać dotacji z „Czystego Powietrza” do pomp ciepła oraz kotłów na drewno, których nie będzie na liście ZUM prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB).

 

Kolejną zmianą jaka od poniedziałku zaczyna obowiązywać w „Czystym Powietrzu” jest ograniczenie możliwości dofinansowania beneficjentów w trzeciej części programu. Chodzi o najwyższy możliwy poziom dofinansowania. Jeśli właściciel domu kwalifikujący się do tej części programu raz skorzysta z takiej dotacji, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach pierwszej części programu (podstawowy poziom dofinansowania), co oznacza, że wsparcie finansowe będzie niższe.


Program „Czyste Powietrze” – z budżetem 103 mld zł – to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku np. poprzez jego docieplenie.


Na realizację programu „Czyste Powietrze” przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska trafi 6,4 mld zł z unijnego programu FEnIKS – poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Oceniła, że dzięki tym środkom wsparcie trafi do ponad 145 tys. rodzin.

źródło: PAP, wgospodarce.pl

Comentários


bottom of page