top of page
  • mm

Zmarł Jerzy Stuhr

Zmarł Jerzy Stuhr – wybitny aktor, reżyser, scenarzysta, pedagog, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Miał 77 lat.

Urodzony 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie, po ukończeniu wydziału polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, rozpoczął pracę w krakowskim Teatrze STU oraz Teatrze Starym. Przez lata zaangażowany w działania teatralne, zadebiutował na dużym ekranie w 1972 roku w filmie „Na wylot” Grzegorza Królikiewicza.


W 1977 roku wystąpił w jednej ze swoich najsłynniejszych ról – w „Wodzireju” Feliksa Falka. W kolejnych latach przyszły współprace z innymi wybitnymi reżyserami – Andrzejem Wajdą („Bez znieczulenia”, 1978) i Krzysztofem Kieślowskim („Amator”, 1979). Stuhr wystąpił w kilku innych filmach Kieślowskiego, m.in. w „Spokoju”, „Dekalog: Dziesięć” czy „Biały”. Zaliczany był do grona czołowych aktorów kina moralnego niepokoju.


Publiczność poznała talent komediowy aktora w filmach Juliusza Machulskiego: „Kingsajz”, „Kiler” i „Seksmisja”. Stuhr zasłynął także jako aktor dubbingowy. Do jego najsłynniejszych ról zaliczyć można postać Osła z animowanej komedii „Shrek”, ale także Rafikiego z „Króla Lwa”, Smoka Mushu z „Mulan”, czy Josepha Roulina z nominowanej do Oscara polskiej animacji „Twój Vincent”.


Jerzy Stuhr dał się poznać widzom także jako reżyser i scenarzysta. Jego debiutem fabularnym był film „Spis cudzołożnic” na podstawie prozy Jerzego Pilcha. W czasie swojej kariery zrealizował także filmy na bazie własnych scenariuszy: nagrodzone w Wenecji „Historie miłosne”, czy nominowany do Złotego Lwa Biennale Di Veenezia „Tydzień z życia mężczyzny”. Stuhr stoi też za sukcesem filmów „Pogoda na jutro”, „Korowód”, czy „Duże zwierzę” nagrodzonym w 2000 roku w Karlowych Warach. Reżyserską filmografię Jerzego Stuhra zamyka obraz „Obywatel” z 2014 roku, w którym zagrał u boku swojego syna, Macieja.

Jerzy Stuhr jest też autorem ośmiu książek, w tym „Stuhrowie. Historie rodzinne” czy „Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce”, w którym opowiada o swoim życiu rodzinnym i podejściu do sztuki.


Jerzy Stuhr nie przestał też grywać w teatrze. W ostatnim czasie widzowie mogli oglądać go w roli Konstantina Stanisławskiego w sztuce „Geniusz” w warszawskim Teatrze Polonia, którą również wyreżyserował. Ostatnimi projektami filmowymi z udziałem Jerzego Stuhra były filmy „I odpuść nam nasze długi” w reżyserii Antonio Morabito oraz film krótkometrażowy „Smok” w reżyserii Tomka Bagińskiego.


W ostatnich latach życia aktor zmagał się z nowotworem krtani.


źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Comments


bottom of page