top of page
Zdjęcie autoramak

Zielona Góra: Centrum elektromobilności w Polsce

Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że Zielona Góra ma duży potencjał w rozwoju technologii. Prof. Justyna Patalas-Maliszewska, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, podkreśliła rolę współpracy nauki i przedsiębiorstw w kreowaniu innowacji. – Realizacja wspólnych projektów przy wsparciu władz województwa pozwala nam tworzyć nowe technologie – powiedziała prof. Patalas-Maliszewska.

politycy debatują
źródło fot: Lubuskie.pl
Wspieramy przedsięwzięcia, inicjatywy i wydarzenia związane z nowymi technologiami

– podkreślił marszałek Marcin Jabłoński na otwarciu międzynarodowej Konferencji ChairIN w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie.


Konferencja ChairIN, zorganizowana 4 czerwca 2024 r. w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie, rozpoczęła kilkudniowe spotkanie na temat elektromobilności.


Innowacje i wsparcie dla regionu

Do siedziby inkubatora technologicznego E-Mobility Innovation HUB w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie przyjechali przedstawiciele branż związanych z elektromobilnością z całego świata. Wśród nich znaleźli się specjaliści z sektora transportu publicznego, samorządowcy oraz dziennikarze. Marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński podkreślił znaczenie innowacji dla regionu. – Serdecznie państwa witam w regionie, który jest niezwykle otwarty i zainteresowany nowymi technologiami. To wszystko, co się wiąże z rozwojem technologii, z poszanowaniem środowiska, ochroną przyrody, stawiamy na najwyższym stopniu podium, jeśli chodzi o hierarchię wartości w regionie – powiedział marszałek.


Stawiając na technologie, chrońmy środowisko

Wojewoda lubuski Marek Cebula zwrócił uwagę na znaczenie ochrony środowiska w kontekście rozwoju nowoczesnych technologii. – Mam nadzieję, że idzie w takim kierunku, abyśmy mieli gdzie dalej pozostać, czyli na Ziemi. Niczego innego jak planeta Ziemia nie mamy, więc albo o nią zadbamy i zrobimy ekspansję, jeśli chodzi o nowe technologie, albo naszej Ziemi po prostu nam zabraknie – powiedział wojewoda.


Zielona Góra stolicą elektromobilności

Maciej Wojeński, współzałożyciel firmy Ekoenergetyka Polska SA, wyjaśnił cel konferencji: – Mam nadzieję, że Zielona Góra przez kilka dni będzie stolicą elektromobilności w Europie. Misją naszej konferencji jest zaproszenie najbardziej cennych klientów i partnerów. Chcemy przybliżyć serce naszej branży i pokazać, że mamy najwyższej klasy produkty i usługi.


Biznes, edukacja i promocja w jednym, czyli Europejskie Centrum Elektromobilności

Kolejnym elementem konferencji był panel dyskusyjny nt. Europejskiego Centrum Elektromobilności moderowany przez Krzysztofa Burdę, prezesa Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności. Bartosz Kubik, prezes i współzałożyciel firmy Ekoenergetyka Polska SA, przedstawił ideę Europejskiego Centrum Elektromobilności. – To instytucja, w której mamy gromadzić wiedzę i dzielić się tą wiedzą z całym europejskim biznesem. Będziemy stawiali na trzy filary: gospodarczy, edukacyjny i promocyjny – powiedział Kubik.


Elektromobilność musi stać się bardziej dostępna

Marszałek Marcin Jabłoński zauważył, że elektromobilność w Polsce musi stać się bardziej dostępna.

– Trochę w Polsce mamy jeszcze do nadrobienia, jeśli chodzi o postęp w obszarze elektromobilności. Będziemy trzymać kciuki, aby rozwijali państwo technologię i mieli pozytywny wpływ na przemiany społeczne

– mówił marszałek.


Wojewoda lubuski Marek Cebula podkreślił potencjał rynku zbytu na nowoczesne technologie w Polsce i zwrócił uwagę na konieczność ich dostępności. – To jest ponad 60 mld euro, z których ponad 45 proc. będzie przeznaczonych na kwestie związane z przekształceniami energetycznymi. Mogą sprawić, że w Polsce dokona się rewolucja energetyczna – mówił Cebula.


Zielona Góra i Polska mają szansę na technologiczny skok

Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że Zielona Góra ma duży potencjał w rozwoju technologii. Prof. Justyna Patalas-Maliszewska, prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, podkreśliła rolę współpracy nauki i przedsiębiorstw w kreowaniu innowacji.

– Realizacja wspólnych projektów przy wsparciu władz województwa pozwala nam tworzyć nowe technologie

– powiedziała prof. Patalas-Maliszewska.


Prof. Wojciech Myślecki, przewodniczący rady nadzorczej Ekoenergetyka Polska SA, zauważył, że Zielona Góra może stać się miejscem łączącym politykę regionalną z rozwojem technologii. Zbigniew Jagiełło, członek rady nadzorczej Ekoenergetyka Polska SA, podkreślił potrzebę wsparcia lokalnych władz dla osiągnięcia dobrych wyników gospodarczych.

Konferencja ChairIN to element kilkudniowego spotkania w Zielonej Górze-Nowym Kisielinie, które potrwa do 7 czerwca 2024 r. W jego ramach odbędą się również warsztaty dotyczące różnych aspektów elektromobilności oraz testy urządzeń.


Źródło: lubuskie.pl

Comments


bottom of page