top of page
  • mm

Za nami wyjątkowe Święto Kultury Łemkowskiej

Zaktualizowano: 28 lip

Tradycje pasterskie górali karpackich były motywem przewodnim 42. Łemkowskiej Watry w Zdyni. Trwające trzy dni wydarzenie to połączenie tradycji kulturowych ze współczesną formą rekreacji. Łemkowską Watrę wyróżnia dialog międzykulturowy w trójkącie Polska-Słowacja-Ukraina.

Zdynia jest niewielką miejscowością w Beskidzie Niskim, która w lipcu gromadzi społeczność łemkowską z całego świata podczas corocznego Święta Kultury Łemkowskiej. Watrze towarzyszą wystawy, konkursy czy pokazy tradycyjnych rzemiosł. Na scenie zdyńskiego amfiteatru występuje kilkuset wykonawców muzyki ludowej, rockowej, folkowej, jazzowej oraz różnych teatralizowanych form scenicznych.


W tym roku Łemkowska Watra skupiła się wokół kulturowych tradycji pasterskich. Zaprezentowano dawne zajęcia gospodarskie, strzelanie z bicza, pokazy strojów ludowych górali karpackich, pasterskich instrumentów muzycznych, redyku karpackiego oraz tradycyjnych serów. Ukazane zostały również różnorodne aspekty związane z rolą mężczyzny – Łemka w kulturze, tradycji i współczesności.


Pomysł organizowania wspólnej Łemkowskiej Watry był inicjatywą Władysława Grabana i osób związanych z Reprezentacyjnym Zespołem Pieśni i Tańca Łemkowyna z Bielanki. Pierwsze Watry odbywały się jako warsztaty artystyczne właśnie tego zespołu. W latach 1983-84 Łemkowska Watra dotarła do miejscowości Czarnej (koło Uścia Gorlickiego), rok później do Hańczowej, a następnie do Bartnego. Początkowo były to niewielkie, nieformalne spotkania, które z czasem ewoluowały do dzisiejszej formy dużego festiwalu.


Od 1990 roku Łemkowską Watrę organizuje Zjednoczenie Łemków w Zdyni. Odbywa się ona na 2,5 hektarowym terenie z rozbudowaną infrastrukturą gastronomiczno-sanitarną, amfiteatrem, sceną z zapleczem scenicznym oraz mini skansenem.


źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Comentarios


bottom of page