top of page
Zdjęcie autoramak

Złoty środek w Zielonym Ładzie

Zielona energia w Europie rozwija się dynamicznie, co rodzi pytanie, czy konieczne jest stosowanie radykalnej polityki klimatycznej, obciążającej obywateli dodatkowymi podatkami węglowymi i kosztami. Agnieszka Łakoma w swoim felietonie w wgospodarce.pl podkreśla, że nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego to gra o przyszłość kontynentu, jego gospodarki i obywateli, a szczególnie ważne będzie podejście nowych europosłów do realizacji Zielonego Ładu.

Biznes pod zieloną górkę


Łakoma zauważa, że Europa już teraz jest liderem w walce o ochronę klimatu, ale ponosi przy tym olbrzymie koszty. "Drogi prąd wpływa na wszystko, a efekty w postaci fantastycznego rozwoju zielonych sektorów są co najmniej wątpliwe," pisze.


Obawy biznesu

Biznes ma też swoje obawy związane z już przyjętymi dyrektywami, jak system ceł węglowych czy system handlu emisjami w transporcie i budownictwie. "Biznes obawia się też, co przyniosą już przyjęte dyrektywy, o wydumanej a kosztownej sprawozdawczości nie wspominając," podkreśla Łakoma.


Kosztowna transformacja

Potrzeba będzie ponad biliona euro rocznie na zieloną transformację w najbliższym dwudziestoleciu, co rodzi pytania o skutki wprowadzenia dalszych radykalnych rozwiązań. "Obawy co do efektów na przykład nakazu powszechnych remontów i przejścia na eko-ogrzewanie, zakazu dla aut spalinowych czy obciążenia podatkami od węgla i gazu stają się oczywiste," zauważa autorka.


Sukcesy i wyzwania

Unia Europejska może pochwalić się znacznymi sukcesami w dziedzinie klimatu. Emisje w energetyce europejskiej spadły o 20 proc. od poprzednich eurowyborów, moce elektrowni wiatrowych wzrosły o jedną trzecią, a farm słonecznych podwoiły się. Europa ograniczyła zużycie gazu ziemnego o ponad 17 proc., co zmniejszyło także jego import i wydatki na ten cel.


Mimo tych osiągnięć, pytanie o potrzebę radykalnych działań w polityce klimatycznej pozostaje otwarte. "Unia jest światowym liderem, gdy chodzi o źródła odnawialne, a zmiany służące ograniczeniu emisji postępują szybciej, niż można było się spodziewać," konkluduje Agnieszka Łakoma.


Podsumowanie

Czy Europa powinna kontynuować radykalną politykę klimatyczną, mimo wysokich kosztów i niepewnych rezultatów? Agnieszka Łakoma skłania się ku ostrożności, podkreślając znaczenie zrównoważonego podejścia w Zielonym Ładzie.

コメント


bottom of page