top of page
Zdjęcie autoraMAD

Zła prognoza dotycząca koniunktury gospodarczej w Polsce



Załamanie wskaźnika przyszłej koniunktury
 

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w kwietniu spadł do 160 pkt. z 161,1 pkt. w marcu – poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Wskazano w nim, że to pierwszy poważniejszy spadek wskaźnika od sierpnia 2022 roku.


Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych poinformowało, że Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w kwietniu miał wartość 160 pkt., a więc spadł w stosunku do marca, kiedy było to 161,1 pkt.


„Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (…), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce w kwietniu 2024 roku obniżył się o 1,1 punktu w stosunku do miesiąca poprzedniego. To pierwszy poważniejszy spadek wskaźnika od sierpnia 2022 roku. Wiele wskazuje na to, że główny dotychczasowy motor wzrostu gospodarki, jakim była konsumpcja, uległ zatarciu, zaś pożądany z punktu widzenia rozwoju gospodarki wzrost inwestycji ciągle nie następuje. Przedsiębiorstwa sektora przetwórstwa przemysłowego jak na razie, nie wykazują zbytniego zainteresowania inwestycjami” – czytamy w raporcie BIEC.

Pogorszenie w większości składowych wskaźnika


Wskazano w nim, że spośród ośmiu składowych WWK pięć uległo pogorszeniu w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, jedna pozostała bez zmiany, i jedna uległa poprawie.

„Od roku nie widać istotnego przełomu w napływie nowych zamówień w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Dotyczy to zarówno zamówień realizowanych na rynek krajowy, jak i tych kierowanych do zagranicznych odbiorców. Przedsiębiorcy wskazują na utratę konkurencyjności wobec zagranicznych dostawców, zaś wśród barier ograniczających ich działalność wymieniają przede wszystkim rosnące koszty energii oraz wzrost kosztów pracy” – podkreślono w raporcie BIEC.

źródło:wgospodarce.pl

Comments


bottom of page