top of page
AkiSel

Wystąpienie Prezydenta podczas „Szczytu dla Przyszłości”

Szanowny Panie Sekretarzu Generalny,
Ekscelencje,

Na początku pragnę podziękować Sekretarzowi Generalnemu za jego inicjatywę zwołania Szczytu, a także wszystkim krajom, które miały pozytywny udział w przygotowaniu jego dokumentów.
Zgromadzenie Ogólne ONZ
Zgromadzenie Ogólne ONZ, fot: KPRP

Jesteśmy przekonani, że Szczyt stanowi szczególną okazję do refleksji nad skutecznością obecnie istniejących struktur w obliczu kluczowych wyzwań globalnych.

Widzimy wszyscy zasadnicze przesunięcia, jakie zachodzą w sferze stosunków międzynarodowych. Ład oparty na prawie międzynarodowym i solidarności, o którym stanowi Karta Narodów Zjednoczonych, jest poważnie zagrożony. Globalny multilateralizm pod wieloma względami nie funkcjonuje należycie i wymaga reform.  Nie możemy zgodzić się z sytuacją, w której ci, którzy podważają porządek oparty na Karcie Narodów Zjednoczonych, rosną w siłę.


Film - KPRP

Uderzającym tego przykładem jest agresja Rosji w Ukrainie. Będąc stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Rosja powinna wspierać zarówno Kartę Narodów Zjednoczonych jak i prawo międzynarodowe. Niemniej jednak przeprowadzając atak na suwerenne państwo, Rosja zarzuciła to zobowiązanie. Nie może już twierdzić, że chroni bezpieczeństwo systemu międzynarodowego i innych narodów.

Musimy dążyć do poprawy skuteczności systemu Narodów Zjednoczonych. Aby przywrócić wiarę w multilateralizm oraz utrzymać pokój i bezpieczeństwo, konieczne jest wzmocnienie prawa międzynarodowego.


Pomimo wielu zastrzeżeń do systemu Narodów Zjednoczonych, nie ma lepszej alternatywy dla multilateralizmu. Dzisiejsze globalne wyzwania są złożone i wymagają zbiorowych działań, ponieważ nie sposób im stawić czoła w pojedynkę na poziomie poszczególnych państw.


Zaangażowanie w multilateralizm uwzględniające przy tym centralną rolę Narodów Zjednoczonych jest kamieniem węgielnym polskiej polityki zagranicznej. Jesteśmy zdeterminowani, by bronić Karty Narodów Zjednoczonych i jej zasad.

Opowiadamy się za sprawiedliwym ładem na świecie i za wzmocnieniem międzynarodowej współpracy w ramach kluczowych filarów Narodów Zjednoczonych: pokoju i bezpieczeństwa, rozwoju i praw człowieka.


Szanowni Państwo,

Cieszy nas, że Pakt dla Przyszłości zmierza do wzmocnienia i promowania zarówno tych trzech filarów Narodów Zjednoczonych: pokoju i bezpieczeństwa, rozwoju i praw człowieka, a także do wzmocnienia Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego.


Określa działania niezbędne do osiągnięcia ambitnych celów związanych ze wzmocnieniem systemu multilateralnego i osiągnięciem celów Agendy 2030.

Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego udziału kobiet w globalnym zarządzaniu, a także uwzględnienie perspektyw młodego pokolenia. Jednocześnie, równie dużym wyzwaniem pozostają kwestie związane ze starzeniem się społeczeństw i oczekiwaniami młodszych pokoleń.


Jesteśmy świadomi, że wynik Szczytu musi pogodzić różne perspektywy i ambicje.

Jesteśmy gotowi dołożyć wszelkich starań, by osiągnąć ambitne założenia Paktu dla Przyszłości i w pełni wdrożyć go w nadchodzących latach.

Dziękuję Państwu.

źródło - KPRP

 

Comments


bottom of page