top of page
Zdjęcie autoraMAD

Wybory Europejskie: Ilu posłów w PE z krajów członkowskich?

Zaktualizowano: 6 cze



Skład Parlamentu Europejskiego po czerwcowych wyborach europejskich powiększy się.

 

W nachodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego o dwóch posłów więcej będą miały Francja, Hiszpania i Holandia. O jednego więcej Polska, Belgia, Austria, Dania, Finlandia, Słowacja, Irlandia, Słowenia i Łotwa.


Polska dotychczas miała swoich 52 deputowanych, teraz będzie ich 53.


We wrześniu 2023 r. posłowie i posłanki zatwierdzili decyzję Rady Europejskiej o zwiększeniu liczby mandatów w Parlamencie Europejskim o 15, czyli do 720, na kolejną kadencję 2024-2029.


Propozycja Rady Europejskiej została oparta na propozycji Parlamentu zalecającej dodanie 11 mandatów.


Prawo UE dopuszcza maksymalnie 750 posłów i posłanek plus przewodniczący. Liczba miejsc przypadająca na dany kraj jest ustalana przed każdymi wyborami europejskimi.

Podział miejsc uwzględnia liczebność populacji państw członkowskich, a także potrzebę minimalnego poziomu reprezentacji obywateli europejskich z mniejszych krajów. To zasada „degresywnej proporcjonalności”, zapisana w Traktacie o Unii Europejskiej. Oznacza, że podczas gdy mniejsze kraje mają mniejszą liczbę posłów i posłanek do PE niż większe kraje, eurodeputowani z większych krajów reprezentują większą liczbę obywateli niż ich odpowiednicy z mniejszych krajów.


Minimalna liczba miejsc w Parlamencie Europejskim przypadająca na kraj to sześć, a maksymalna to 96.

Comments


bottom of page