top of page
  • Zdjęcie autoraMAD

Wspólne polsko-niemieckie patrole



Patrole nadmorskich kurortów

Od 1 czerwca policjanci ze Świnoujścia i Heringsdorfu rozpoczęli wspólne patrole nadmorskich kurortów po dwóch miesiącach intensywnych szkoleń i przygotowań. Stałe polsko-niemieckie patrole składają się z sześciu funkcjonariuszy - po trzech z Polski i Niemiec.

„Cieszymy się ze wspólnej Europy, bez granic. Ale to, że znikają granice, nie znaczy, że znikają zagrożenia. Mamy troszkę trudniejszy czas zewnętrzny. A tutaj ludzie przyjeżdżają odpocząć. Naszym obowiązkiem jest to, żeby czuli się tu dobrze i bezpiecznie” – powiedział wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski podczas inauguracji pierwszej służby polsko-niemieckiego patrolu.


Symboliczny Początek

Rozpoczęcie działalności transgranicznego zespołu miało miejsce w sobotę przed południem przy dawnym przejściu granicznym, obok przystanku kolejowego Ahlbeck Grenze. Wojewoda Rudawski pojechał z funkcjonariuszami na niemiecką stronę wyspy Uznam, a minister spraw wewnętrznych Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Christian Pegel, po uroczystości wsiadł do polskiego radiowozu na patrol w okolicy świnoujskiej promenady. „To mały krok do samochodu, ale wielki krok do stabilizacji i umacniania naszej współpracy. To jest jasny sygnał, że wspólnie pilnujemy naszej wyspy” – powiedział Pegel.


Wspólne Patrole i Nowe Wyposażenie

Burmistrz gminy Ostseebad Heringsdorf Isabelle Marisken zaznaczyła, że przestępczość nie kończy się na granicy, a wspólne patrole będą skuteczniejszym sposobem na jej zwalczanie. Międzynarodowe patrole funkcjonowały już od kilkunastu lat, ale miały charakter sezonowy i doraźny. Teraz mają operować na stałe. W ubiegłym roku Prezydium Policji w Neubrandenburgu oraz Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie postanowiły stworzyć polsko-niemiecki Zespół Policyjny, który będzie działał na obszarach Heringsdorfu i Świnoujścia.


Szkolenia i Współpraca

W kwietniu Zespół formalnie rozpoczął działalność. Przez dwa miesiące policjanci uczyli się języka sąsiadów i zapoznawali z ich metodami pracy. Wymiana doświadczeń i ściślejsza współpraca mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa wzdłuż polsko-niemieckiej granicy oraz w obrębie pasa nadmorskiego. Policjanci podkreślają, że chodzi m.in. o „dynamizację interwencji podejmowanych wobec obcojęzycznych obywateli”. W Świnoujściu przez cały rok, nie tylko w wakacje, przebywają tysiące niemieckich turystów, a w Cesarskich Kurortach przy granicy (Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin) spotyka się wielu Polaków. Bariery językowe utrudniały dotychczas działania funkcjonariuszy.


Codzienne Wyzwania

St. post. Agnieszka Sztylka z KMP w Świnoujściu, która od trzech lat jest w służbie, teraz dołączyła do polsko-niemieckiego zespołu. „Jest dużo interwencji związanych z turystyką, zgubione dzieci, kradzieże torebek i portfeli” – mówiła. W inauguracyjnym patrolu wzięli udział również Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie insp. Szymon Sędzik oraz Prezydent Prezydium Policji w Neubrandenburgu Thomas Dabel.

„Poczucie bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku jest wartością bezcenną. Dołożymy wszelkich starań, by zapewnić to bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Rozpoczynamy wspólne patrole w najlepszym momencie, startu sezonu turystycznego” – powiedział Sędzik. Wojewoda Rudawski dodał, że ma nadzieję, iż policjanci z Polski i Niemiec będą nie tylko współpracownikami, ale również przyjaciółmi, podobnie jak mieszkańcy Świnoujścia i miejscowości po niemieckiej stronie.

Comments


bottom of page