Zarząd Województwa Lubelskiego podjął decyzję o rezygnacji z uczestnictwa w plebiscycie Korony Równości 2024 w kategorii „Instytucje”. Decyzja ta wynika z niezgodności uzasadnienia przyznanej nominacji z rzeczywistym stanem działań prowadzonych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego (UMWL).
Organizator plebiscytu uzasadnił nominację UMWL w kategorii „Instytucje” twierdzeniem, że Urząd odmówił przyznania środków Miastu Radzyń Podlaski, uznając Samorządową Kartę Praw Rodzin za uchwałę dyskryminującą. Według tego uzasadnienia, UMWL jako jedyna instytucja w kraju, miała kierować się Kartą Praw Podstawowych, co rzekomo przyczyniło się do eliminacji dyskryminacji w województwie lubelskim.
Stanowisko Urzędu Marszałkowskiego
UMWL stanowczo zaprzecza tym twierdzeniom, podkreślając, że wszystkie programy realizowane w ramach Funduszy Europejskich w regionie były zgodne z zasadami równości szans, określonymi w unijnym Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2021/1060. Urząd podkreśla, że w żadnym momencie nie doszło do dyskryminacji żadnego z beneficjentów na podstawie jakichkolwiek przesłanek.
Dbałość o równe traktowanie
Zarząd Województwa Lubelskiego zaznacza, że od początku wdrażania Funduszy Europejskich, od perspektywy finansowej 2007-2013, poprzez lata 2014-2020, aż do obecnego okresu 2021-2027, zawsze stosował i egzekwował zasady horyzontalne dotyczące polityki równości szans. Przyjęcie nominacji w oparciu o nieprawdziwe uzasadnienie mogłoby godzić w dobre imię Urzędu i zaprzeczać jego dotychczasowym działaniom na rzecz równego traktowania.
Decyzja o rezygnacji
W związku z powyższymi okolicznościami, Zarząd Województwa Lubelskiego podjął decyzję o rezygnacji z uczestnictwa w plebiscycie Korony Równości 2024. Samorząd Województwa Lubelskiego podkreśla, że w swoich działaniach zawsze kieruje się zapisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, które stanowią fundament polityki równościowej.
Comments