Jak zagłosować za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Polacy przebywający za granicą mają możliwość oddania głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego (PE). Aby skorzystać z tego prawa, muszą zgłosić swój zamiar odpowiedniemu konsulowi do 4 czerwca. Po dokonaniu zgłoszenia zostaną dopisani do spisu wyborców w odpowiedniej komisji wyborczej za granicą.
Krok po kroku: jak zgłosić zamiar głosowania za granicą?
Złożenie wniosku do konsula: Wniosek o ujęcie w spisie wyborców należy złożyć do właściwego konsula. Można to zrobić na trzy sposoby:
Przez internet: Poprzez platformę ewybory.msz.gov.pl.
W formie papierowej: Wniosek z własnoręcznym podpisem można złożyć osobiście lub wysłać pocztą.
Pocztą elektroniczną: Przesyłając skan lub fotografię własnoręcznie podpisanego wniosku na adres e-mail konsula.
Obwody głosowania za granicą
Na tegoroczne wybory do PE Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) utworzyło 299 obwodów głosowania za granicą. Najwięcej komisji wyborczych znajduje się w krajach, gdzie przebywa najwięcej Polaków: Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Ze względu na wojnę w Ukrainie, wybory nie będą organizowane w tym kraju. W Białorusi i Rosji głosowanie odbędzie się tylko w siedzibach przedstawicielstw dyplomatycznych w Mińsku i Moskwie. Z powodów bezpieczeństwa zniesiono również obwód głosowania w Iraku.
Pełna lista obwodów głosowania dostępna jest na stronie: gov.pl.
Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania
Wyborcy mogą również głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie umożliwia głosowanie w dowolnej komisji wyborczej w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o zaświadczenie: Należy złożyć w dowolnie wybranym urzędzie gminy do 6 czerwca.
Zaświadczenie za granicą: Wniosek składa się do konsula, również do 6 czerwca.
Po wydaniu zaświadczenia wyborca zostanie wykreślony ze spisu wyborców w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) przypomina, aby nie utracić zaświadczenia, ponieważ w takim przypadku nie będzie można otrzymać nowego ani głosować w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.
Głosowanie za granicą to istotna możliwość dla Polaków, którzy chcą wziąć udział w demokratycznym procesie wyborczym, niezależnie od miejsca pobytu. Dzięki różnym opcjom zgłoszenia swojego głosu, wyborcy mogą wybrać najwygodniejszy dla siebie sposób uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
コメント