Na uroczystości obecni byli także: Szef Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, Dyrektor Generalny KPRP Barbara Brodowska–Mączka oraz Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Marcin Dawidowicz.
Małżonka Prezydenta, dziękując za zaszczytne wyróżnienie dla Ogrodu, jakim jest wpis do rejestru zabytków, przyznała, że uroczystość ma wyjątkowy charakter. – Dzisiejsze wydarzenie należy nazwać symbolicznym z uwagi na charakter Ogrodu, ale też Pałacu Prezydenckiego, które tworzą integralną i całkowicie spójną przestrzeń. Wpis do rejestru zabytków tę integralność tylko potwierdza – podkreśliła Pierwsza Dama.
Opisując charakter Ogrodu, Małżonka Prezydenta zwróciła uwagę na fakt, że pełni on funkcję zarówno estetyczną – będąc urokliwą wizytówką Kancelarii Prezydenta – jak i reprezentacyjną – będąc miejscem wielu spotkań Pary Prezydenckiej z gośćmi z całego świata. – Dlatego tak niezwykle istotne jest, by o takie miejsce dbać nad wyraz dobrze. Jest to miejsce dziedzictwa kulturowego, tak ważne dla nasz wszystkich – dodała Małżonka Prezydenta.
Uroczystość była także okazją do zapoznania się z niezwykle bogatą historią Ogrodu, którą zebrani goście mogli poznać podczas specjalnego spaceru.
Na pamiątkę wpisu do rejestru w Ogrodzie umieszczona została ławeczka z okolicznościową inskrypcją, przypominająca gościom o tym wyjątkowym wydarzeniu.
W uroczystości wzięli też udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków Bożena Żelazowska, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, a także uczniowie Technikum Ogrodniczego w Zespole Szkół nr 39 im. prof. Edmunda Jankowskiego w Warszawie oraz uczniowie Szkoły Branżowej pierwszego stopnia w Zespole Szkół Specjalnych nr 105 w Warszawie, którzy kształcą się na kierunku: ogrodnik.
Historia Ogrodu Pałacu Prezydenckiego sięga 1643 roku, kiedy hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski wzniósł jedną z najwspanialszych rezydencji Warszawy. Potężnemu pałacowi towarzyszył pierwszy na skarpie ogród założony na jej opadającym ku Wiśle zboczu. Przez lata ogród ulegał kolejnym przekształceniom.
W 2021 roku rozpoczęto formalne przygotowanie ogrodu do przyszłej rewaloryzacji oraz właściwej pielęgnacji. Równocześnie z kwerendami zachowanych archiwaliów przyjęto kierunek rewaloryzacji zmierzający do przywrócenia stanu z lat 1920–1939.
W perspektywie lat 2022–2025 w przestrzeni ogrodu planowane jest przeprowadzenie szeroko zakrojonych działań konserwatorskich.
Comments