Osiemnastym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki Katowicach jest Tydzień Książki. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.
Nie sposób wyobrazić sobie nauki – tej poważnej i tej codziennej – bez książek. Dziś czytamy coraz częściej przy użyciu ekranów, ale to papierowa książka pozostaje medium, które jest wyjątkowe i ma w sobie coś magicznego. Zastanówmy się dlaczego tak jest?
Książki zawierają nie tylko słowa, które przekazują treść, mają także swoją fizyczną formę, wpływającą na to czy „dobrze nam się czyta”, czy z przyjemnością wracamy do ilustracji, które pobudzają wyobraźnię oraz czy rozumiemy i zapamiętujemy naukowe fakty. To właśnie na fizycznej reprezentacji książek, która powoduje, że chcemy ich dotykać, przewracać kartki, podziwiać okładki, a nawet delektować się zapachem świeżego druku, skupimy się przede wszystkim w Tygodniu Książki.
Wielość książkowych form to bardzo szeroki katalog, począwszy od pełnych kolorowych ilustracji książek dla dzieci, poprzez komiksy i ziny, aż do eksperymentalnych książek artystycznych.
Nie tylko treść i zawarta w książce wiedza, ale także format, gramatura i odcień papieru, rodzaj oprawy, dobór kroju pisma, układ typograficzny i wiele, wiele innych elementów, którymi zajmuje się na co dzień Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, sprawia, że kochamy książki nie tylko za to o czym mówią, ale i jak mówią.
Podczas Tygodnia Książki, 8 maja, przypadnie Dzień Bibliotekarza, a któż ma do czynienia z książkami częściej niż Bibliotekarki i Bibliotekarze? W trakcie Tygodnia Książki zapraszamy do bibliotek akademickich, które odkryją przed zwiedzającymi swoje naj… Najmniejsze, największe, najstarsze i inne naj… woluminy.
Co planowane jest podczas Tygodnia Książki?
Wiele interesujących wystaw i pokazów, które odsłonią nieco inne oblicze książek, a wśród nich między innymi:
Wystawa Jednostka urojona – prezentacja książek autorstwa studentek i studentów Pracowni Grafiki Książki z ASP w Katowicach, podczas której pokażemy projekty książek nietuzinkowych i nieoczywistych.
Lubicie ziny, a może chcecie się dowiedzieć co to takiego? Będziemy gościć Michała Chojeckiego, znawcę i twórcę oraz wydawcę zinów, założyciela Oficyny Peryferie. Pokażemy perełki wydane przez Oficynę, której misją jest popularyzacja i promocja niszowych publikacji artystycznych.
Wystawa międzynarodowego studenckiego przeglądu konkursowego AGRAFA 2024, na której znajdą się projekty książek oraz innych form edytorskich, zaprojektowane przez najmłodsze pokolenie projektantów.
Nie zapomnimy również o książkach dla dzieci i osób dorosłych ze specjalnymi potrzebami. Gregor Strutz, ekspert z zakresu projektowania włączającego, poprowadzi warsztaty dla środowiska bibliotekarskiego.
Specjaliści – fotograficy i teoretycy – zajmujący się książkami fotograficznymi opowiedzą o nich podczas spotkania: „Książki bez słów”.
Bogatą ofertę warsztatów i spotkań wokół książek przygotował Instytut Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Specjalne oprowadzania przygotowuje Dział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Śląskiej, który odsłoni prawdziwe skarby.
Tydzień Książki będzie wyjątkową okazją do zapoznania się z perełkami zbiorów śląskich bibliotek akademickich.
Kuratorką Tygodnia Książki jest dr Anna Machwic. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2010 roku uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuki: sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne. Od 2003 roku uczy projektowania graficznego, a od 2013 roku jestem kierownikiem Pracowni Ilustracji w macierzystej uczelni. Książka dla dzieci jest jej pasją i obszarem zainteresowań naukowych. Występowała na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach, m.in. Europejska Sztuka Ilustracji w Warszawie (2009), Think(in) Visual Communication w Warszawie (2014), Illustration Reaserch w Krakowie (2012), Laughter in Visual Communicationw Warszawie (2016). Prowadziła w kraju i zagranicą warsztaty i wykłady dotyczące ilustracji m.in. w North Wale School of Art and Design w Wrexham (Wielka Brytania) czy w Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii (Belgia). Jest autorką licznych artykułów i wystąpień dotyczących projektowania i ilustracji książkowej oraz jurorką konkursów związanych w ilustracją i książką dla dzieci (Członkini Kapituły Żółtej Ciżemki, Nagrody Biblioteki Kraków). Zajmuje się propagowaniem wartościowej książki dla dzieci, będąc kuratorem konkursu Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci oraz towarzyszącej mu konferencji Książka dla dzieci – jak to się robi? Wydarzenia te, organizowane przez ASP w Katowicach od 2008 roku, są przeglądem aktualnych trendów w zakresie projektowania książek dla najmłodszych. W 2022 roku otrzymała Dyplom Stulecia PTWK w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i znaczenia polskiej książki.
źródło: Uniwersytet Śląski
留言