top of page
AkiSel

Truskawiec – największe kresowe uzdrowisko


Choć o leczniczych walorach tej położonej 90 kilometrów od Lwowa miejscowości wiedziano już w XVIII wieku, to sławę Truskawcowi przyniosło dopiero dwudziestolecie międzywojenne.

Truskawiec - Rajd samochodowy artystów kabaretu "Qui Pro Quo" na trasie Lwów-Truskawiec-Lwów. Widoczni: Adolf Dymsza (stoi przy samochodzie), Edmund Minowicz (siedzi w samochodzie) i Zofia Dymsza (siedzi w samochodzie), fot: NAC
Truskawiec - Rajd samochodowy artystów kabaretu "Qui Pro Quo" na trasie Lwów-Truskawiec-Lwów, fot: NAC

Zarządzany przez Rajmunda Jarosza kurort z roku na rok zyskiwał kolejnych zwolenników. Nic w tym dziwnego – Truskawiec potrafił się „sprzedać" nie tylko w Polsce ale i za granicą. Nowoczesna infrastruktura i słynna woda mineralna „Naftusia" sprawiły, że do Perły Karpat ciągnęły tłumy, wraz z największymi gwiazdami. To tu wypoczywali Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna czy Jan Kiepura.


Film - AkiSel

W związku ze wzrostem napływu wczasowiczów wybudowano dziesiątki nowych willi, pensjonatów i hoteli. Obok starych domów w stylu zakopiańskim, jak wille Goplana i Pod Matką Boską, powstawały nowe, już w stylu Bauhaus, jak wielki Oficerski Dom Wypoczynkowy czy pensjonat Aida. Ogółem, jak podawał folder reklamowy Truskawca z lat 30., znajdowało się tu 226 budynków - od willi do wielkich hoteli - w których kwaterować mogło 15 tys. kuracjuszy!


Czas na turnusach umilały gościom przedstawienia teatralne, głównie z lekkim repertuarem, a także koncerty. W uzdrowisku regularnie występował Chór Dana z Mieczysławem Foggiem w składzie.


W czasach ZSRS miasto poszerzyło swoją ofertę uzdrowiskową i dziś jest jednym z chętniej odwiedzanych ukraińskich uzdrowisk.

Comments


bottom of page