top of page
AkiSel

Szkolenie z zakresu poszukiwań osób zaginionych

Praktyczne wykorzystanie aplikacji do poszukiwań osób zaginionych głównym tematem szkolenia przeprowadzonego przez specjalistów z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
Szkolenie z zakresu poszukiwań osób zaginionych
Szkolenie z zakresu poszukiwań osób zaginionych, fot: KGP

W miejscowości Dziarnówko na terenie gminy Iława, 6 września br. odbyło się szkolenie z zakresu poszukiwań osób zaginionych, zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Iławie we współpracy z Grupą Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Olsztynie.


Pod okiem specjalistów z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji swoje umiejętności z zakresu taktyki prowadzenia poszukiwań osób zaginionych oraz obsługi dedykowanej aplikacji do poszukiwań, doskonaliło łącznie 70 funkcjonariuszy Policji z terenu garnizonu warmińsko-mazurskiego, 20 członków PCK oraz przewodnicy z psami poszukiwawczo-ratowniczymi. 


Zajęcia zostały podzielone na dwie części, tj. teoretyczną i praktyczną, a ich głównym celem było nabycie przez uczestników szkolenia wiedzy i umiejętności przydatnych w działaniach poszukiwawczych za osobami zaginionymi. Podczas pierwszej, teoretycznej części tego szkolenia, specjaliści z Komendy Głównej Policji przeprowadzili dla zebranych dwa wykłady o tematyce związanej z taktyką poszukiwań osób w terenie oraz obsługą i funkcjonalnościami aplikacji mobilnej wykorzystywanej przez „poszukiwaczy”. W ramach drugiej części tego wydarzenia obecni na szkoleniu policjanci i ratownicy mogli wykorzystać nabytą wiedzę teoretyczną podczas symulowanych ćwiczeń - zdarzenia z udziałem trzech osób zaginionych w terenie leśnym.


W trakcie dynamicznie rozwijającej się akcji poszukiwawczej na miejscu prowadzonych poszukiwań utworzony został sztab dowodzenia, w którym istotną rolę odegrali planiści. Podzielili oni wytyczony wcześniej obszar poszukiwań na poszczególne sektory, które następnie przydzielone zostały do przeszukania utworzonym zespołom poszukiwawczym. W pierwszej kolejności do lasu ruszyli przewodnicy z psami poszukiwawczo-ratowniczymi z garnizonu warmińsko-mazurskiego oraz z PCK, w dalszej - do wyznaczonych sektorów udały się tzw.  szybkie trójki poszukiwawcze.

Wiedza i umiejętności nabyte przez uczestników tego szkolenia z pewnością zostaną przez nich wykorzystane podczas przyszłych, realnych działań poszukiwawczych, z korzyścią dla ich większej efektywności i skuteczności.


źródło - Tekst: Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP

Zdjęcia: Rzecznik Prasowy KPP w Iławie

 

Comments


bottom of page