top of page
  • mm

Sukces studentów Politechniki Łódzkiej - turbina wiatrowa GUST najlepsza na świecie

Zespół studentów z Politechniki Łódzkiej odniósł spektakularny sukces w finale Międzynarodowego Konkursu Małych Turbin Wiatrowych. Ich nowatorska konstrukcja zdobyła pierwsze miejsce w kategorii zrównoważonego rozwoju, potwierdzając wysoką jakość i innowacyjność polskich projektów studenckich.

Międzynarodowy Konkurs Małych Turbin Wiatrowych odbył się w niderlandzkim Hanze University of Applied Sciences, a testy turbin przeprowadzono na Delft University of Technology.


To prestiżowe wydarzenie przyciągnęło najlepsze zespoły inżynierów z całego świata, którzy rywalizowali o miano najlepszych w dziedzinie technologii odnawialnych źródeł energii. Studenci z Politechniki Łódzkiej pokonali zespoły z Kanady, Danii, Grecji, Hiszpanii oraz Holandii. Sukces polskich studentów jest dowodem nie tylko na ich ponadprzeciętną wiedzę, ale również umiejętność pracy zespołowej na najwyższym poziomie.


Projekt GUST (Generative Urban Small Turbine) powstał w październiku 2015 roku dzięki inicjatywie Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) działającego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego PŁ. W realizację projektu zaangażowany jest interdyscyplinarny zespół studentów z kilku wydziałów: Mechanicznego, Chemicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania, Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz International Faculty of Engineering.


Najnowsza wersja konstrukcji wyróżnia się redukcją śladu węglowego, wykorzystaniem lokalnych materiałów oraz zastosowaniem biokompozytu na bazie włókien lnu. Międzynarodowe jury eksperckie szczególnie doceniło przeprowadzoną przez studentów dogłębną analizę cyklu życia, która zapewnia, że turbina jest nie tylko efektywna, ale także przyjazna dla środowiska.


Zespół GUST kontynuuje tradycję ciągłego doskonalenia swojego projektu. W tym roku zaprezentowali całkowicie nową konstrukcję, wyposażoną w nowy generator oraz innowacyjny układ zmiennego skoku. Turbina potwierdziła swoją skuteczność i niezawodność przy wiatrach przekraczających prędkości nawet 12 m/s.


Osiągnięcia studentów z Politechniki Łódzkiej są dowodem na ich talent, zaangażowanie i chęć doskonalenia swoich naukowych pasji. Ich międzynarodowy sukces nie tylko promuje uczelnię, ale także inspiruje innych studentów do realizowania ambitnych projektów, które mogą przynieść realne i trwałe korzyści ekonomiczne zarówno społecznościom lokalnym, jak i globalnym.


Zwycięstwo w tak wymagającym konkursie jest nie tylko wielkim osiągnięciem dla samych studentów, ale także podkreśla wysoką jakość kształcenia na Politechnice Łódzkiej oraz potencjał polskich uczelni w dziedzinie nowoczesnych technologii.


źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Comments


bottom of page