Sejm nie przyjął nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej depenalizacji i dekryminalizacji aborcji. Za odrzuceniem projektu głosowało 218 posłów, podczas gdy 215 było za. Po ogłoszeniu wyników w ławach opozycji rozległy się wiwaty i brawa.
Posłowie najpierw głosowali nad wnioskiem PiS o odrzucenie całego projektu, zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerwanie ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia. Po odrzuceniu wniosku PiS, politycy zdecydowali o losie całego projektu. Głosowanie zakończyło się wynikiem 215 za, 218 przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.
W głosowaniu brało udział 23 nieobecnych parlamentarzystów, w tym Roman Giertych z Koalicji Obywatelskiej. Posłowie Trzeciej Drogi głosowali w różny sposób: Polska 2050 poparła nowelizację, natomiast PSL był bardziej podzielony. W rezultacie, 29 posłów i posłanek PSL głosowało przeciw nowelizacji.
Na sali obecny był Roman Giertych, jednak nie oddał on głosu w tej sprawie.
Przed głosowaniem - reporterka Onetu pytała polityka jak się zachowa na sali.
Prezydenckie weto
Nowelizacja, po pełnym procesie legislacyjnym, trafiłaby na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział, że jej nie podpisze.
„Dla mnie aborcja to zabijanie człowieka”
– stwierdził prezydent, dodając, że kobiety, które dokonały aborcji, nie powinny być karane, ale penalizacja innych uczestników tego procederu jest konieczna.
Kontrowersyjna debata
Przed głosowaniem odbyła się debata, w której posłowie PiS i Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec nowelizacji. Lidia Burzyńska określiła projekt jako „cywilizację śmierci”, a Karina Bosak wskazała na „lobbing aborcyjnych fundacji”.
Rola Trybunału Konstytucyjnego
Warto przypomnieć, że obowiązujący od 1993 roku „kompromis aborcyjny” został zmieniony decyzją Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku. Sędziowie uznali, że przepis zezwalający na tzw. aborcję eugeniczną, czyli w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niekonstytucyjny. To orzeczenie, które weszło w życie w styczniu 2021 roku, odegrało pozytywną rolę w umocnieniu ochrony życia nienarodzonego w Polsce.
Źródło: Interia.pl
Comments