Rugi pruskie – akcja wysiedleńcza, która rozpoczęła się 26 marca 1885.
Ówczesny minister spraw wewnętrznych Prus nakazał władzą prowincjonalnym wysiedlenie a granicę Niemiec wszystkich Polaków i Żydów mających obywatelstwo rosyjskie. Kilka miesięcy później rozporządzenie dotknęło także obywateli austriackich.
Należy jednocześnie nadmienić, że władze prowincjonale miały także dopilnować, aby w przyszłości na ternach niemieckich nie osiedlali się „niepożądani cudzoziemcy”.
Już na samym początku zostało wysiedlonych prawie 26 tysięcy osób, głównie robotników i rzemieślników zamieszkałych we wschodnich prowincjach Prus. Wysiedlenia kontynuowano w następnych latach i do 1890 roku liczba wysiedlonych przekroczyła 30 tys. osób. Do 1890 roku granica Prus była zamknięta dla polskich imigrantów.
Wysiedlenie objęło osoby, które przywykły uważać Prusy za miejsce stałego zamieszkania, niejednokrotnie od wielu lat, które niejednokrotnie odbyły służbę wojskową w pruskiej armii, niezależnie od stanu zdrowia, łącznie ze starcami, dziećmi i kobietami. Pędzono ich masowo w stronę wschodniej granicy pod ciosami kolb karabinowych eskortujących żandarmów. Odnotowano wypadki śmiertelne, gdyż wysiedlenie prowadzono także w okresie zimy.
Komentarze