top of page
  • AkiSel

Rugi pruskie

 

Rugi pruskie – akcja wysiedleńcza, która rozpoczęła się 26 marca 1885.
Ówczesny minister spraw wewnętrznych Prus nakazał władzą prowincjonalnym wysiedlenie a granicę Niemiec wszystkich Polaków i Żydów mających obywatelstwo rosyjskie. Kilka miesięcy później rozporządzenie dotknęło także obywateli austriackich.

Należy jednocześnie nadmienić, że władze prowincjonale miały także dopilnować, aby w przyszłości na ternach niemieckich nie osiedlali się „niepożądani cudzoziemcy”.

Już na samym początku zostało wysiedlonych prawie 26 tysięcy osób, głównie robotników i rzemieślników zamieszkałych we wschodnich prowincjach Prus. Wysiedlenia kontynuowano w następnych latach i do 1890 roku liczba wysiedlonych przekroczyła 30 tys. osób. Do 1890 roku granica Prus była zamknięta dla polskich imigrantów.



Obraz Wojciecha Kossaka z 1909 roku Rugi pruskie wypędzane osoby z Prus
Obraz Wojciecha Kossaka z 1909 roku Rugi pruskie, fot: Wikipedia

 

Wysiedlenie objęło osoby, które przywykły uważać Prusy za miejsce stałego zamieszkania, niejednokrotnie od wielu lat, które niejednokrotnie odbyły służbę wojskową w pruskiej armii, niezależnie od stanu zdrowia, łącznie ze starcami, dziećmi i kobietami. Pędzono ich masowo w stronę wschodniej granicy pod ciosami kolb karabinowych eskortujących żandarmów. Odnotowano wypadki śmiertelne, gdyż wysiedlenie prowadzono także w okresie zimy.

 

Komentarze


bottom of page