10 i 11 października w Krakowie odbędzie się spotkanie grupy Arraiolos, zrzeszającej kilkunastu Prezydentów z państw UE. Tematem spotkania przed początkiem polskiej prezydencji w Radzie UE – relacje transatlantyckie – zapowiedział Szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.
O jesiennym spotkaniu grupy Arraiolos, zrzeszającej kilkanaście głów państw Unii Europejskiej, mówił w ostatnich miesiącach Prezydent Andrzej Duda; m.in. podczas kwietniowej wizyty Prezydenta Słowacji Petera Pellegriniego w Warszawie.
Mieszko Pawlak zapowiedział w środę, że tegoroczne spotkanie grupy odbędzie się 10 i 11 października w Krakowie. – To nieformalne, coroczne spotkanie kilku lub kilkunastu prezydentów Unii Europejskiej, odbywające się od roku 2003, poświęcone kwestiom europejskim – zarówno tym wewnętrznym, jak i bardziej globalnym – zaznaczył.
Jak podkreślił, udział w spotkaniu już potwierdziło – łącznie z Prezydentem RP – 14 przywódców, w tym Prezydenci Niemiec, Słowacji, Łotwy, Estonii, Węgier, Austrii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji, Słowenii, Włoch, Malty i Portugalii. Jak tłumaczył, zwyczajowo w spotkaniach grupy Arraiolos uczestniczą ci Prezydenci, którzy nie wchodzą w skład Rady Europejskiej, a ich państwa reprezentowane są w tym gremium przez szefów rządów.
– To jest rekord, jeśli chodzi o te spotkania – takiego grona to chyba nigdy nie było – ocenił Minister Pawlak. Szef BPM zwrócił też uwagę, że spotkanie odbędzie się w przeddzień rozpoczynającej się wraz z 2025 rokiem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. – To więc naturalne, że Polska jest gospodarzem. Głównym tematem będą kwestie relacji transatlantyckich, to niezmiennie jeden z priorytetów polskiej prezydencji – podkreślił.
Minister zwrócił uwagę, że szczyt wypadnie także niecały miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA. – Także głównym tematem dyskusji będzie przyszłość i perspektywy rozwoju relacji transatlantyckich, relacji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi – powiedział.
Mieszko Pawlak ocenił, że w tym gronie znajdują się liderzy, którzy w wielu kluczowych kwestiach reprezentują wewnątrz UE bardzo zróżnicowane postawy. – Takie spotkania mogą być więc nawet bardziej twórcze, bo uczestniczą w nich głowy państw z różnych części UE – tu nie jest reprezentowany jeden region, tylko są to Prezydenci z zachodu, południa i środkowo–wschodniej Europy. Także mamy tutaj prawie pewien przekrój – powiedział.
Szef BPM zauważył też, że tegoroczne spotkanie będzie ostatnim, w którym weźmie udział kończący kadencję w przyszłym roku Prezydent Andrzej Duda. – Pan Prezydent chciał, żeby to spotkanie odbyło się w Krakowie. Nie będzie to zresztą pierwsze spotkanie grupy Arraiolos w Krakowie, bo takie odbyło się już w 2013 roku. Choć Kraków aż tylu głów państw nie gościł od niepamiętnych czasów. To także doskonała okazja do promocji Krakowa, jednego z najważniejszych i najpiękniejszych miast Polski – powiedział. Minister dodał, że przywódcy zostali zaproszeni na szczyt wraz z Małżonkami; dla Pierwszych Dam będzie przygotowany osobny program spotkań.
Licząca obecnie 16 członków Grupa Arraiolos została powołana w 2003 r. podczas spotkania w portugalskiej miejscowości o tej samej nazwie. W ramach corocznych zebrań przedstawicieli państw członkowskich tego gremium omawiana jest bieżąca sytuacja w UE, a także kwestie dotyczące jej przyszłości.
źródło - (PAP)/KPRP
Comentarios