Na polecenie Prezydenta przyjechałem tutaj, do Raciborza, by odebrać komplet informacji związanych z tym w jakim stanie znajduje się zbiornik Racibórz Dolny i na jakim etapie są przygotowania do przeciwdziałania fali, której spodziewamy się w najbliższym czasie – mówił na briefingu Szef BBN Jacek Siewiera.
Wskazał, że według informacji przekazanych przez władze regionu, a także przez służby jutro w godzinach popołudniowych będą ważyły się losy tego, czy zbiornik uchroni pobliskie miejscowości przed powodzią.
To wielka inwestycja, przeprowadzona dokładnie tak, jak oczekuje tego Prezydent RP. Zaprojektowana, rozpoczęta i przeprowadzona w 2013 roku w administracji ówczesnego rządu. Zrealizowana, sfinansowana i odebrana w 2020 roku – mówił.
Zwrócił uwagę, że jest to przykład infrastruktury, która poprzez ciągłość wielu kolejnych rządów jest w stanie stworzyć różnicę pomiędzy powodzią 1997 roku, a powodzią 2024 roku.
W zbiorniku Racibórz Dolny może być skompensowane 200 mln m3 wody – to wielka infrastruktura, która ma ogromne znaczenie dla regionu – ocenił.
Szef BBN Jacek Siewiera przekazał, że „w nadchodzących godzinach spodziewamy się 1200–1300 m3 napływu wody, jednocześnie kompensowane przez upust na poziomie ok. 850 m3/s”. – To różnica, którą zbiornik jest w stanie wychwycić i skompensować, gwarantując na ile to możliwe bezpieczeństwo mieszkańców, zamieszkujących teren poniżej tego zbiornika – wyjaśnił Minister.
Ocenił, że Polska potrzebuje takich inwestycji strategicznych w odpowiedzi na zagrożenia powodziowe. – Takie inwestycje jak zbiornik Racibórz Dolny są w stanie nie tylko zabezpieczać przed spływem wód z naszego terytorium, ale także przed niekontrolowanym zrzutem ze zbiorników retencyjnych naszych południowych sąsiadów – zauważył Jacek Siewiera.
Szef BBN pytany o to, czy Prezydent Andrzej Duda odwiedzi tereny powodziowe przekazał, że „oczywiście taka wizyta jest konieczna, przede wszystkim spotkanie z mieszkańcami, ludźmi, którzy ucierpieli”. Wyjaśnił, że odbędzie się ona w późniejszym czasie, by teraz nie utrudniać pracy służbom walczącym ze skutkami powodzi.
Przekazał, że wielką wagę przywiązuję do tego, by dostarczyć Prezydentowi komplet informacji z terenu, tego jak realizowane są działania ratunkowe, jak wyglądało przygotowanie do tych działań w godzinach poprzedzających wystąpienie powodzi oraz jakie meldunki spływały do Regionalnych Centrów Zarządzania Kryzysowego i sztabów w kolejnych województwach oraz jak były podejmowane wówczas decyzje.
Szef BBN przekazał podziękowania i uznanie służbom zaangażowanym w walkę z żywiołem.
źródło - KPRP
Comments