Straż Graniczna na swojej stronie internetowej zamieściła informacje, dotyczące obowiązków, jakie czekają na osoby chcące przekroczyć granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Warto się zapoznać, informacje dotyczą zarówno Polaków, jaki cudzoziemców.
Obywatele RP
Dokumentem uprawniającym obywateli RP do przekroczenia granicy jest - w zależności od kierunku podróży - dowód osobisty lub paszport.
Na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, w portach morskich i lotniczych) nie jest prowadzona kontrola graniczna, a lądowy odcinek granicy wewnętrznej można przekraczać w dowolnym miejscu i o każdej porze. Podróżując po strefie Schengen, trzeba posiadać ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo - dowód osobisty lub paszport. Obowiązek ten dotyczy również dzieci. Prawo jazdy, legitymacja szkolna czy studencka, świadectwo urodzenia czy zaświadczenie o złożeniu wniosku o wydanie paszportu lub dowodu osobistego, nie są dokumentami potwierdzającymi tożsamość!
Do przekroczenia granicy zewnętrznej niezbędny jest paszport. W przypadku niektórych państw trzecich konieczne jest również posiadanie wizy.Przed wyjazdem poza strefę Schengen należy sprawdzić czy państwo, do którego się wybieramy, nie wymaga od obywateli Polski posiadania wiz. Szczegółowe i najbardziej aktualne informacje dla podróżujących, określające zasady wjazdu do poszczególnych krajów, można znaleźć na stronie MSZ pod linkiem: www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
Cudzoziemcy
Obywatelom państw strefy Schengen przysługuje prawo swobodnego wjazdu na terytorium innego państwa strefy. Muszą jednak posiadać dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo, aby mogli udokumentować, że korzystają z prawa do swobodnego podróżowania.
Obywatele państw trzecich, aby wjechać na terytorium państw Schengen muszą spełniać określone warunki tj.:
posiadać ważny dokument podróży oraz wizę, jeśli taka jest wymagana od obywateli danego państwa,
określić cel podróży,
posiadać odpowiednie środki na okres pobytu i na powrót,
nie mogą figurować w systemie SIS jako osoba niepożądana lub stanowiąca zagrożenie dla porządku publicznego.
Szczegółowe informacje na temat procedur regulujących kwestie wjazdu, pobytu i wyjazdu cudzoziemców z terytorium Polski znajdują się na stronie www.mos.cudzoziemcy.gov.pl, uruchomionej przez Urząd ds. Cudzoziemców. Portal umożliwia załatwienie wielu formalności on-line. Dostępny jest w siedmiu wersjach językowych – polskiej, angielskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, francuskiej, wietnamskiej i arabskiej.
źródło - SG
Comments