top of page
  • AkiSel

 Prezydent z wizytą w 34. Chojnickim Batalionie Radiotechnicznym

Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w 34. Chojnickim Batalionie Radiotechnicznym. Jednostka jest elementem narodowego systemu obrony powietrznej oraz Systemu Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO. Prezydent podczas spotkania z dowódcą oraz żołnierzami zapoznał się z realizacją zadań jednostki związanych z zabezpieczeniem przestrzeni powietrznej państwa.

Prezydent z wizytą w 34. Chojnickim Batalionie Radiotechnicznym, fot: KPRP

Zwierzchnik Sił Zbrojnych podczas późniejszego spotkania z dziennikarzami, podkreślił, że 34. chojnicki Batalion pełni nadzór nad bezpieczeństwem naszych granic, w tym zwłaszcza przestrzeni powietrznej. Zwracając uwagę na znaczenie zadań wykonywanych przez funkcjonariuszy Jednostki, przypomniał, że w ostatnim czasie Polska narażona jest na częste prowokacje ze strony obcych państw. – Kiedy nasi piloci strzegą polskiego nieba, to tak naprawdę ich oczy, te dalekosiężne, to między innymi właśnie ta jednostka – 34. Batalion Radiotechniczny – wyjaśnił.


Film - KPRP

Jak dodał, „to oni obserwują cały czas przestrzeń powietrzną nad Polską i wokół naszego kraju, to oni mają pierwsze informacje o tym, że obcy statek powietrzny może zbliżać się do naszych granic, obserwują go i uruchamiają odpowiednie procedury bezpieczeństwa”.

Andrzej Duda wskazał, że na zbliżającym się Szczycie NATO w Waszyngtonie poruszony zostanie temat wzmocnienia obrony powietrznej na wschodniej flance. Przypomniał w tym kontekście, że obecnie na terytorium Polski znajdują się systemy sojuszniczem.in. brytyjski Sky Sabre i amerykańskie Patriot, rozlokowane na wschodzie kraju.


Jesteśmy na zaawansowanym etapie budowy naszego własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, to system trzywarstwowy Wisła, Narew, Pilica – podkreślił Prezydent.


Prezydent zaznaczył także, że jednostki radiotechniczne, wobec ciągłego rozwoju nowych technologii, potrzebują doinwestowania. W tym kontekście podkreślił znaczenie wysokich nakładów na obronność, ale także innowacyjnych rozwiązań radarowych produkowanych w polskim przemyśle zbrojeniowym. – Cieszę się ogromnie, że w tym kontekście mamy w ostatnim czasie tak wysoki poziom nakładów ponad 4 proc. na obronność – zauważył.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych wskazał, że te wydatki muszą być utrzymywane na tym pułapie, aby możliwa była dalsza modernizacji polskiej armii i zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. – Rozmawiałem na ten temat i z Premierem i z Ministrem Obrony Narodowej. Obronność, z uwagi na rosyjską agresję na Ukrainę, odradzający się rosyjski imperializm, jest absolutnie tematem numer jeden – zaznaczył Prezydent.

źródło - KPRP

 

Comments


bottom of page