top of page
  • AkiSel

Powstanie getta w Częstochowie

Getto w Częstochowie (niem. Ghetto Tschenstochau; jidysz טשענסטאָכאָווער געטאָ; Czenstochower geto) zostało utworzone 9 kwietnia 1941 roku. Powstało na mocy  rozporządzenia podpisanego przez stadthauptmanna Richarda Wendlera.

Mykwa przy ul. Garibaldiego, zdjęcie współczesne. Część „dużego getta”
Mykwa przy ul. Garibaldiego, zdjęcie współczesne. Część „dużego getta”, fot: Wikipedia

Getto mieściło się w granicach ulic: od północy Kawia, Kiedrzyńska i Jaskrowska, od południa Fabryczna (obecnie Mielczarskiego), Narutowicza (obecnie Krakowska) i Strażacka, od wschodu rzeka Warta, a od zachodu tory kolejowe. W dużej części pokrywało się z terytorium przedwojennej dzielnicy żydowskiej.


niemiecki żołnierz i ludzie odśnieżający uliće w częstochowskim gettcie
Niemiecki żołnierz i dwaj Żydzi odśnieżający ulicę, fot: Wikipedia

Mieszkańcami getta byli Żydzi z Częstochowy i pobliskich miejscowości (Krzepice, Olsztyn, Mstów, Janów, Przyrów). Deportacje na teren getta nasiliły się w maju 1942. Dokładna liczba ludności getta jest trudna do ustalenia. W początkowym okresie jego istnienia wynosiła blisko 40 tys., w okresie szczytowym (przed likwidacją) 48 tys.

Żydzi z getta pracowali w przemyśle zbrojeniowym, głównie w budynku przy ul. Krótkiej 16 (pierwotnie fabryka „Metalurgia”).

Likwidacja getta rozpoczęła się 22 września 1942 (dzień po święcie Jom Kipur), zakończyła się w nocy z 7 na 8 października. Miejscem koncentracji i selekcji stał się plac Daszyńskiego. W wyniku działań hitlerowców do obozu zagłady w Treblince trafiło 40 tys. osób, na miejscu rozstrzelano 2 tys. (pochowano ich w dołach mogilnych przy ul. Kawiej). W okresie likwidacji getta odnotowano wiele udanych ucieczek. Pozostałych przy życiu Żydów (ok. 5–6 tys.) osadzono w „małym getcie”.

 

Comments


bottom of page