Do 31 sierpnia br. dwóch polskich policjantów, w ramach współpracy międzynarodowej, będzie pełnić służbę patrolową wraz z włoskimi karabinierami w miejscowościach położonych w Lagunie Weneckiej, jak i w prowincji Wenecja na terenie Republiki Włoskiej.
Od wielu lat Włochy stanowią jedno z państw najczęściej odwiedzanych przez turystów z Polski. Według danych statystycznych GUS z 2023 r., obywatele z Polski odbyli około miliona dwustu tysięcy podróży do tego państwa, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.
Z tego powodu, jak również na potrzeby rozwijania współpracy z partnerami włoskimi zostało zawarte Porozumienie Wykonawcze pomiędzy Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej a Departamentem Bezpieczeństwa Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Włoskiej w sprawie zasad i warunków prowadzenia wspólnych patroli.
Patrole międzynarodowe są szczególnie efektywną, sprawdzoną w praktyce formą współpracy, cenioną nie tylko przez naszych rodaków, ale przede wszystkim partnerów zagranicznych, jak i naszą służbę dyplomatyczną, stąd też mają już kilkunastoletnią tradycję. Przykładem takiej współpracy są bez wątpienia działania organizowane w sezonie wakacyjnym przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, w ramach międzynarodowego projektu realizowanego w Republice Chorwacji pod nazwą "Miejsce Bezpiecznej Turystyki", jak również z policją bułgarską, gdzie polscy funkcjonariusze pełnią służbę w miejscowościach wypoczynkowych położonych na wybrzeżu Morza Czarnego.
W tym roku policjanci sierż. Nico Fioravanti z garnizonu podkarpackiego oraz sierż. Maciej Białkowski reprezentujący garnizon mazowiecki pełnią zaszczytną służbę „ambasadorów polskiej Policji” we Włoszech. Należy zaznaczyć, że obaj funkcjonariusze biegle posługują się językiem włoskim co bez wątpienia jest bardzo przydatne w komunikowaniu się z włoskimi kolegami.
Do zadań polskich policjantów pełniących służbę w Wenecji należy asystowanie funkcjonariuszom włoskim w czynnościach służbowych podejmowanych wobec polskich turystów, aby zapewnić im jak najbardziej bezpieczny i komfortowy pobyt na terenie Republiki Włoskiej, a tym samym podtrzymanie statusu obywateli polskich za granicą jako grupy narodowej dobrze chronionej przez swoje państwo i wymagającej bezwzględnego przestrzegania prawa w stosunku do jej przedstawicieli, na równi z obywatelami innych państw.
Podczas realizacji tego rodzaju przedsięwzięć policjanci spotykają się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych rodaków i wyrazami sympatii. Pomoc ze strony polskich policjantów jest bardzo dobrze oceniana przez polskich obywateli, albowiem znacznie ułatwia wszelkie niezbędne kontakty z włoskimi służbami.
Niemniej jednak korzystając z uroków Wenecji oraz jej okolic nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa i poszanowania praw lokalnych. Zachowanie takie pozwoli ograniczyć kontakty z naszymi policjantami do sympatycznej chwili podczas wykonywania pamiątkowych zdjęć, czego życzymy naszym turystom.
źródło - (Biuro Prewencji KGP)
コメント