top of page
mm

Polski film w selekcji The Archaeology Channel International Film Festival

Fabularyzowany dokument „Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego znalazł się w selekcji The Archaeology Channel International Film Festival. Prezentowany w Stanach Zjednoczonych film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Berło z brązu – symbol zmiany cywilizacyjnej” to swego rodzaju opowieść-wędrówka po ziemiach polskich i Europy sprzed około 4000 lat. Punktem wyjścia do filmu są tzw. groby książęce, czyli kurhany z odnalezionymi w nich wyrobami z brązu i złota, z miejscowości Łęki Małe w pobliżu Kościana w Wielkopolsce. W świadomości mieszkańców i naukowców są one również znane jako „Wielkopolskie Piramidy”. Są to największe zbadane kurhany w Polsce.


Zbudowane zostały przez członków społeczności, którą dzisiaj archeolodzy nazywają kulturą unietycką. Do naszych czasów przetrwały tylko cztery. Kurhany w Łękach mają od 2,6 do 6 m wysokości i od ok. 75 do ponad 140 m w obwodzie u podstawy. Pod warstwą ziemi kryją usypane z kamieni kopce, w których umieszczono po kilka komór grobowych.


Archeolodzy w bogato wyposażonych pochówkach znaleźli ozdoby ze złota, bursztynu i brązu, w tym tytułowe, bardzo efektowne i charakterystyczne dla kultury unietyckiej „berła sztyletowate”, których wygląd w filmie jest odtworzony w 3D. Stanowią osnowę dokumentu, który opowiada o początkach i ewolucji epoki brązu na ziemiach dzisiejszej Polski, prezentując przy tym rzadko pokazywane, niezwykle imponujące znaleziska z tego okresu, w tym wykonane z brązu naczynie z miejscowości Łubna w województwie łódzkim.


Na potrzeby filmu nakręcone zostały liczne sceny fabularyzowane, realizowane m.in. w słynnym Muzeum Archeologicznym w Biskupinie w województwie kujawsko-pomorskim oraz w „Osadzie neolitycznej w Kopcu” w województwie świętokrzyskim.


W obsadzie „Berła z brązu” znaleźli się: Beata Szajdziuk, Michał Pilas, Waldemar Duszka i Michał Rodzinka. Za zdjęcia odpowiada Rafał Jerzak, kierowniczką produkcji jest Barbara Ławska, autorem muzyki – Marcin Sady, a kostiumy i charakteryzację stworzyła Alina Magnus-Burkiciak. Produkcja filmu to PFS PalFilmStudio Sp. z o.o. w Warszawie. Konsultacji historycznej udzielili: prof. dr hab. Maciej Kaczmarek i dr Grzegorz Szczurek.


The Archaeology Channel International Film Festival zapoczątkowany jest przez Archaeological Legacy Institute (ALI) – badawczo-edukacyjną organizację non-profit, skupionej na pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego ludzkości i mającej na celu przekazanie korzyści archeologii szerszej publiczności.


Festiwal odbywa się w dniach 15 – 19 maja w Stanach Zjednoczonych, w Eugene, drugim co do wielkości mieście stanu Oregon.


źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Comments


bottom of page