Stolica województwa łódzkiego to miasto niezwykłe, gdzie historia i nowoczesność tworzą jedną płaszczyznę, idealnie harmonizując z zabytkami i atrakcjami dla turystów…
Geograficzny środek Polski znajduje się właśnie tutaj. Tak położony region ma w zanadrzu wiele atrakcji. Wojtuś, Dżulka, prof. Om, Robot o Węglowym Sercu i Gaja to rodzinka Gigusiów Brunatnych. Mieszkają w Muzeum PGE Giganty Mocy w Bełchatowie. Animowane, sympatyczne, ale i charakterne stworki oprowadzają po tym interaktywnym centrum edukacji dla dzieci i młodzieży oraz rodzin. W multimedialny sposób prezentuje ono proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez bełchatowskie giganty mocy, tj. kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną. Zwiedzający dowiadują się, jakie skarby kryje ziemia, jak powstaje węgiel brunatny, czym jest prąd i dlaczego jest nam niezbędny. Chronieni kaskami turyści schodzą do kopalni, spacerują po dnie morza i w wilgoci tropikalnego lasu, podziwiają szczątki mamuta i cały czas eksperymentują, również podczas tematycznych warsztatów edukacyjnych. PGE Giganty Mocy otwiera listę „must see” regionu.
Rezerwat „Niebieskie Źródła” ze źródłami o turkusowej wodzie, Skansen Rzeki Pilicy – pierwsze w Polsce muzeum opowiadające o rzece i Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie” w sztucznych wyrobiskach po kopalni piasku to trzy propozycje zawarte w jednej ofercie turystycznej – Tomaszowskiej Okrąglicy. Nazwa tego „produktu turystycznego” Tomaszowa Mazowieckiego nawiązuje do używanego niegdyś, gwarowego określenia urokliwych zakoli rzeki Pilicy, ponieważ wymienione atrakcje leżą po obu jej stronach. Pulsujące wywierzyska z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę i przekrzykiwanie się mnogości gatunków ptaków w rezerwacie, młyn poruszany poziomą turbiną wodną Francis’a czy opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe w skansenie albo efekty specjalne w podziemiach zostaną w pamięci na długo.
Poza tym ZOO Safari w Borysewie zaprasza do obejrzenia najgroźniejszych zwierząt świata i do przeżycia wakacyjnej przygody w parku wodnym. Natomiast jedyną nad Wisłą indiańską ziemiankę oraz tipi wraz z kolekcją unikatowego rękodzieła udostępnia wioska indiańska „Tatanka” w Solcy Małej (gmina Ozorków).
Łódzkie ma jaszcze więcej turystycznych propozycji. Oto one w telegraficznym skrócie: „Mokoszowisko ku czci Matki Ziemi” to jedyna w kraju impreza rekonstrukcyjna dla kobiet, odbywająca się w Grodzisku Rzeczyca. „Święto Kwiatów Owoców i Warzyw” przyciąga do Skierniewic, gdzie trzeba obejrzeć Zabytkowy Dworzec i Parowozownię. „Świętem Róży” pachnie Kutno, a wszystkimi kolorami tęczy rozkwitają ogrody Arboretum SGGW w Rogowie.
Weekend na wsi najlepiej spędzić w Żywym Skansenie – Centrum Folkloru Polskiego w Nagawkach albo w Łowickim Parku Etnograficznym w Marzycach.
Nie sposób pominąć Muzeum w Nieborowie i Arkadii z Pałacem Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogrodem Romantycznym Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Wizyta w Pałacu w Nieborowie przypomni czasy Napoleona, bo w nim urodził się syn Bonapartego i Heleny Walewskiej. Z kolei w Walewicach znajduje się największa w Polsce stadnina koni rasy półkrwi angloarabskiej z doskonałym zapleczem jeździeckim.
Łęczyca z Archikolegiatą w Tumie i skansenem „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatówku, Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w sulejowskim Podklasztorzu i „Open Hair Festiwal” w Sieradzu to inne opcje, bynajmniej nie wyczerpujące możliwości turystycznych regionu.
I choć trwa teraz spór, czy geograficzny środek Polski znajduje się w Piątku czy Nowej Wsi, czego mają dowodzić najnowsze pomiary geologów, to nadal jest on w województwie łódzkim.
źródło: polska.travel
Comments