„Polesia czar to dzikie knieje, moczary” śpiewał Krzysztof Klenczon. Poleski Park Narodowy, jeden z młodszych w kraju, zachował dla potomności ten obraz dawnego Polesia z jego niekwestionowanym królem, łosiem.
Bazami wypadowymi, wyposażonymi w punkty informacji turystycznej, gdzie można też kupić bilety wstępu, są Ośrodek Dydaktyczno-Administracyjny PPN w Urszulinie z Ogrodem Dydaktycznym i Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny PPN z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt w Starym Załuczu. W parku wytyczono ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, prowadzące kilometrami drewnianych kładek nad bagnami i torfowiskami, przez lasy i łąki nad jeziora pokryte roślinnym kożuchem, spleją. Część z nich to trasy nordic walking i piesze, sprzyjające podglądaniu przedstawicieli 200 gatunków ptaków, w tym żurawi i bielików.
Polesie, po którym swobodnie meandruje Bug jest miejscem styku kultur i granic, gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu, a mizar tatarski jest pozostałością po islamskich mieszkańcach regionu. Ten region promuje marka Wielokulturowy Nurt Bugu. Jej partnerami są m.in. Festiwal Trzech Kultur we Włodawie i samo miasto Włodawa z unikatowym Zespołem Synagogalnym, cerkwią Narodzenia NMP i późnobarokowym kościołem św. Ludwika z klasztorem Paulinów, Fundacja Latająca Ryba – organizator Land Art Festiwal, czyli plenerowych galerii sztuki nad Bugiem i uroczysko – skansen Zaborek, skąd bliziutko do Stadniny Koni Janów Podlaski w Wygodzie.
Przez region prowadzi 280-kilometrowy Poleski Szlak Konny z urozmaiconą rzeźbą terenu z licznymi jeziorami, unikatową fauna i florą oraz przepięknymi krajobrazami, wplecionymi w przestrzenie dziewiczych lasów. Jego przebycie pozwala poznać najciekawsze zakątki Poleskiego Parku Narodowego, Chełmskiego, Sobiborskiego i Poleskiego Parku Krajobrazowego oraz malownicze fragmenty rzeki Bug.
Aż 93 procent Roztoczańskiego Parku Narodowego zajmują lasy, przypominające te w Karpatach ze względu na bory jodłowe i buczynę. Symbolem parku jest potomek dawnych tarpanów – konik polski. Ważące nawet 400 kg kuce, długowieczne i odporne na choroby, można z bliska obejrzeć w Ośrodku Hodowli Stajennej Konika Polskiego w osadzie Florianka, a także w ostoi w okolicach Stawów Echo i Zwierzyńca. To niewielkie miasteczko uważane jest za bramę do RPN – w pałacu dawnej Ordynacji Zamoyskiej mieści się dyrekcja parku. W kościele pw. św. Jana Nepomucena, zwanym „kościołem na wodzie” z racji położenia na wyspie pośrodku stawu znajdują się otoczony kultem kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, ufundowany przez Różę Zamoyską i polichromie Łukasza Smuglewicza. Wzdłuż granicy RPN poprowadzony jest 25-km szlak konny. Zahacza o niego również 68-km Szlak Geoturystyczny Roztocza Środkowego, odkrywający tak przed pieszymi, jak i amatorami dwóch i czterech kółek, kamieniołomy, sztolnie i rezerwaty.
źródło: polska.travel
Comments