top of page
  • mm

Pojedź na... Podkarpacie!

Województwo podkarpackie to przyroda z parkiem narodowym (Bieszczadzki), urozmaicone zabytki z zamkami i pałacami oraz liczne uzdrowiska, a także wielki potencjał dla turystyki aktywnej i specjalistycznej.

Zamek obronny Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu zainspirował Aleksandra Fredrę do napisania „Zemsty”. Czasem w ruinach słychać śmiech Kasi, ulubionej karlicy królowej Bony. Z murów rozciąga się widok na Beskid Niski, pocięty szlakami pieszymi i Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie z rezerwatem skalnym Prządki, do którego z Kamieńca prowadzi trasa piesza. Tworzące go grupy ostańców z piaskowca ciężkowickiego mogły być przedmiotem słowiańskiego kultu, o czym świadczy odkryte cmentarzysko kurhanowe.


Przedzielone granicą polsko-ukraińską, Roztocze Wschodnie, zwane też Południowym warto oglądać z roweru, korzystając z tutejszych szlaków wytyczonych tak, aby przybliżyć ten obszar na styku kultur polskiej, ruskiej (ukraińskiej) i żydowskiej wraz z zabytkami architektury drewnianej. Sowieckie schrony Linii Mołotowa, stare kamieniołomy, opuszczone, poukraińskie wsie i zarośnięte lasem cerkwiska, Diabelski Kamień w Dahanach i Świątynia Słońca koło Nowin Horynieckich, a wreszcie Południoworoztoczański Park Krajowy dzielony z województwem podkarpackim i lubelskim dopełniają paletę atrakcji.


127 obiektów na 9 trasach obejmuje, liczący 1202 km Szlak Architektury Drewnianej. Wśród nich są obiekty docenione przez UNESCO – kościół w Haczowie liczący ponad 500 lat, zespół plebański w Bliznem z unikatową polichromią przedstawiającą tzw. biblię plebejską, oraz cerkwie greckokatolickie w Smolniku, Turzańsku, Chotyńcu i Radrużu.


Z kolei 34 obiekty uwzględnia Karpacki Szlak Ogrodów i Domów Historycznych, podzielony na cztery trasy zgodnie z kierunkami geograficznymi. Na trasie centralnej z pałacem letnim i zamkiem w Rzeszowie, leży Zamek w Łańcucie, jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Urządzone ze smakiem i rozmachem, w stylach z epoki sypialnie, salony, sale balowe, pokoje kąpielowe, jadalnie, a także park angielski z kolekcją pojazdów konnych dają wyobrażenie, jak żyli tu Lubomirscy i Potoccy. Na zamku, w ogrodach, ale też Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku, Synagodze łańcuckiej oraz sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej odbywają się koncerty Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W światowej rangi wydarzeniu biorą udział znamienici artyści. Zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie jest ozdobą trasy wschodniej. Renesansowa siedziba magnacka Krasickich herbu Rogala i Sapiehów herbu Lis gościła kilku polskich królów. W parku rosną m.in. drzewa rodowe, sadzone przez Sapiehów po narodzinach dzieci: dęby na cześć synów i lipy – córek, opatrzone informacjami o patronach. Oba zamki są pomnikami historii.


40 podmiotów zrzesza Podkarpacki Szlak Winnic. Jest wśród nich winnica Golesz pod Jasłem. Jej właścicielem jest Roman Myśliwiec, Polski Dionizos, bo to on jako pierwszy w kraju wskrzesił polskie winiarstwo, zajmując się profesjonalną produkcją trunku. W całym podkarpackim jest aż 160 winnic. Zacny napój doskonale łączy się z regionalnym jadłem, jakie można skosztować w lokalach Szlaku Kulinarnego Podkarpackie Smaki. Z pewnością nie zabraknie na nim proziaka, placka mącznego z dodatkiem prozy, czyli sody oczyszczonej, pieczonego na blasze tradycyjnej kuchni kaflowej opalanej drewnem. Warto też rozszyfrować, jak smakują potrawy o tajemniczych nazwach: hartacze, krężałki, kugiel, bulwiok, hałuszki, małdrzyk, szabanka, bałabuchy czy krupniak.


źródło: polska.travel

Comments


bottom of page