Malowniczo położone pomiędzy Wisłą a Bugiem, na styku kultur wschodu i zachodu, kusi egzotyką.
Tylko tutaj tak blisko siebie znajdują się cerkwie, synagogi, kościoły katolickie i unickie, tatarskie cmentarze i żydowskie kirkuty. Ziemia między Wisłą a Bugiem ma wiele tajemnic do odkrycia i mnóstwo wyjątkowych atrakcji od Polesia po Roztocze.
Kraina Lessowych Wąwozów położona w zachodniej części województwa lubelskiego jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w kraju. Wyróżnia go największe zagęszczenie wąwozów w Europie. To dla nich, ale też dla artystycznego klimatu oraz zabytków, turyści ściągają licznie do Kazimierza Dolnego, przeprawiając się potem promem przez Wisłę do częściowo odbudowanego, obronnego zamku Firlejów w Janowcu. Do wypoczynku w uzdrowisku Nałęczów zachęcają przede wszystkim wyjątkowy mikroklimat, muzea i park zdrojowy oraz zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne. W Puławach można zwiedzić dawne dobra Czartoryskich: zespół pałacowo-parkowy wraz z kościołem pw. Wniebowzięcia NMP, wzorowanym na rzymskim Panteonie, ale też wypożyczyć jacht w marinie czy odkryć, nie występujące nigdzie indziej, gatunki drzew w Rezerwacie Przyrody Łęg na Kępie. Kraina obfituje w szlaki piesze (w tym nordic walking), rowerowe, konne i wodne, miejsca rozrywki dla dzieci (np. Magiczne Ogrody w Trzciankach) i stoki narciarskie.
Na pierwszych miejscach „must see” plasują się: stolica województwa – Lublin – miasto inspiracji z licznymi zabytkami (Stare Miasto, Zamek Lubelski, Baszta Zamkowa – Donżon, Archikatedra Lubelska, Wieża Trynitarska, Lubelska Trasa Podziemna i wiele innych) oraz Zamość z unikalnym zespołem architektoniczno-urbanistycznym Starego Miasta, perełką wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Szlakiem Renesansu Lubelskiego.
Dawne miasto Radziwiłłów, Biała Podlaska, zachowała część dawnego zespołu zamkowego, w którym ten magnacki ród rezydował. Dziś mieści się w nim Muzeum Południowego Podlasia z jedną z największych kolekcji ikon rosyjskich i 28 obrazów Bazylego Albiczuka, „podlaskiego Nikifora”.
Unikalną atrakcją lubelskiego jest trasa poprowadzona w Chełmskich Podziemiach Kredowych. Labirynt korytarzy przebiega pod centralną częścią starej części miasta. Pokazuje nie tylko, że Chełm „na kredzie stoi”, ale że ta skała jest podziurawiona niczym szwajcarski ser. Według legendy kredowe ściany mają kryć książęce kosztowności i skarby chełmskich mieszczan, a na trasie straszy duch Bieluch.
Pomnikiem historii jest Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, w rezydencji dawnych właścicieli Zamościa. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX w. w stylu Drugiego Cesarstwa. Wypełniają je liczne zbiory, w tym instrumenty (jak pianomelodikon czy organola), serwisy rodzinne, wschodnie kobierce, galeria portretów Zamoyskich. Pałac otacza park w stylu włoskim z bażantarnią i rosarium. Warto zajrzeć też do powozowni, do kaplicy wzorowanej na tej królewskiej z Wersalu i do Galerii Sztuki Socrealizmu.
Przez województwo lubelskie przechodzą ok. 350-kilometrowe odcinki Wschodniego Szlaku Rowerowego „Green Velo” (najdłuższej trasy rowerowej w Polsce, przebiegającej przez obszar pięciu województw, leżących we wschodniej części kraju). Lubelską częścią przejedziemy przez malownicze tereny nadbużańskie z sanktuariami różnych wyznań: w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, wielokulturowe miasta: Chełm i Włodawę oraz Roztoczański Park Narodowy. Na lubelskich trasach turystycznych spotkamy się także na Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, czy na Drodze św. Jakuba.
Zoom Natury to wielki park rekreacji, który powstał nad Zalewem Janowskim z myślą o ludziach ciekawych świata, pasjonatach przyrody i poszukiwaczach przygód i niezwykłych wrażeń. Znajdziemy tam piękną piaszczystą plażę, pasaże spacerowe z fontannami, ścieżki rowerowe, siłownie, atrakcyjny park linowy oraz nowoczesne laboratoria edukacyjne łączące aktywne poznawanie świata z zabawą. A wszystko to w otoczeniu zwartego kompleksu przepięknych Lasów Janowskich, zaliczanych do najbardziej rozległych w Polsce.
Warto też podziwiać lubelskie krajobrazy z perspektywy kajaka, biorąc udział w spływach kajakowych po Bugu i Wieprzu.
źródło: polska.travel
コメント