Nowy artykuł dr. inż. Adama Kubiaka, prof. Marcina Frankowskiego oraz prof. UAM Michała Cegłowskiego z Wydziału Chemii UAM ukazał się w czasopiśmie Chemical Engineering Journal (IF=15.1). Praca dotyczy innowacyjnej metody jednoczesnego osadzania nanocząstek platyny (Pt) i złota (Au) na nośniku węglowym.
– W odpowiedzi na potrzebę integracji inżynierii materiałowej ze zrównoważonym rozwojem, nasze badanie wprowadza innowacyjną metodę jednoczesnego osadzania nanocząstek platyny (Pt) i złota (Au) na nośniku węglowym. Prezentowana technologia pozwala na tworzenie wydajnych elektrokatalizatorów o zwiększonej aktywności elektrochemicznej, które znajdują zastosowanie w ogniwach paliwowych – piszą autorzy publikacji i dodają:
– Kluczowe w naszym podejściu jest wykorzystanie światła LED do precyzyjnej kontroli procesu fotodepozycji, co umożliwia tworzenie jednorodnych nanostruktur Pt-Au. Ta metoda nie tylko zwiększa aktywność katalityczną, ale także poprawia odporność katalizatorów na zatrucie, co przekłada się na ich dłuższą żywotność. Istotne jest również, że zastosowanie energooszczędnego światła LED znacząco obniża koszty energetyczne, przyczyniając się do globalnych wysiłków na rzecz redukcji śladu węglowego. Nasze badania otwierają nowe perspektywy dla przemysłu i technologii, oferując rozwiązania zarówno efektywne, jak i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Link do publikacji: Led-induced deposition of Pt and Au NPs on carbon fibers: Developing a novel strategy for facile fabrication of electrocatalysts for enhanced methanol electrooxidation
źródło: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Comments