Małżonka Prezydenta odwiedziła Narodowe Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Waszyngtonie. Na miejscu Pierwszą Damę powitał Dyrektor Wykonawczy Fundacji Przyjaciół Jana Pawła II Pan Anthony Picarello, a historię Sanktuarium oraz samą placówkę przedstawił Pan Bogdan Pater.
Narodowe Sanktuarium Świętego Jana Pawła II jest miejscem kultu, formacji religijnej i odnowy kulturowej. Jest ponadto miejscem pielgrzymowania, w którym wystawiona jest relikwia św. Jana Pawła II. Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych nadała sanktuarium tytuł „narodowego” 14 marca, 2014 roku.
Następnie Małżonka Prezydenta w towarzystwie Konsula RP w Waszyngtonie Mikołaja Rychlika spotkała się z przedstawicielami polonijnego oddziału Fundacji Przyjaciół Jana Pawła II.
Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona dekretem papieża Jana Pawła II 16 X 1981 r. Jest to organizacja kościelna, non profit, która stawia sobie za cel popieranie i realizację inicjatyw o charakterze edukacyjnym, naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym, związanych z pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II.
Amerykańska Polonia jest niezwykle aktywna w sprawach polskich, co jest niezwykle ważne i za co serdecznie dziękuję. Bardzo się cieszę, że podtrzymujecie Państwo ideę św. Jana Pawła II, który dla nas Polaków znaczył tak wiele – powiedziała Pierwsza Dama.
Przedstawiciele polonijnego oddziału Fundacji opowiadali o codziennej działalności organizacji, która ukierunkowana jest na zachowanie i rozwój duchowego dziedzictwa Jana Pawła II i kultury chrześcijańskiej. Odbywa się to poprzez różnorodną działalność: programy stypendialne, prowadzenie muzeum, Domu Polskiego Jana Pawła II oraz Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II.
Pierwsza Dama w swoich podziękowaniach nawiązała także do zaangażowania Fundacji w pomoc i wsparcie inicjatywy „Pomoc Polakom na Wschodzie”, w którą niezwykle intensywnie zaangażowana jest Małżonka Prezydenta.
Współpraca ta rozwinęła się w jeszcze większym stopniu, w momencie ataku Rosji na Ukrainę.
Bardzo dziękuję za tę pomoc. To niezwykłe wsparcie dla Polaków, którzy nierzadko znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Gdyby nie wsparcie Polonii amerykańskiej, byłoby nam niezwykle trudno dalej pomagać – podkreśliła.
Agata Kornhauser–Duda nawiązując do zmieniającej się i wymagającej wojennej rzeczywistości na Ukrainie, podkreśliła dynamiczny charakter pomocy. Odpowiedzią na potrzeby strony ukraińskiej, są liczne szkolenia organizowane przez stronę polską, skierowane m.in. do ukraińskich strażaków ochotników, ukraińskich kobiet, które na przebywają na terenie Polski czy medyków, którzy zdobytą wiedzę wykorzystają następnie na Ukrainie.
Waszyngtoński oddział Fundacji propaguje wiedzę o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II w środowisku zarówno Polonii waszyngtońskiej, jak i amerykańskim. Tradycją są coroczne obiady połączone z wykładem, wydawane z okazji urodzin Jana Pawła II. W 2024 r. uczczono 10. rocznicę kanonizacji papieża – Polaka.
źródło - KPRP
Commentaires