top of page
  • bob

Pamiętaj o mObywatelu!

Osoby korzystające z elektronicznego dokumentu tożsamości od lipca 2023 roku muszą pamiętać o odnowieniu swojego profilu mObywatel i certyfikatu mDowodu.

źródło: gov.pl


Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że od wersji 4.36.1 aplikacji mObywatel, proces odnowienia certyfikatu mDowodu i profilu mObywatel został uproszczony. Wystarczy użyć przycisku "Uzyskaj nowy" na ekranie głównym przy komunikacie o konieczności aktualizacji profilu. Jeżeli nie widzisz informacji o wygasającym profilu na ekranie głównym, przejdź do zakładki "Więcej", a następnie wybierz "Wydane certyfikaty". Jeśli nadal nie widzisz możliwości aktualizacji, sprawdź w zakładce "Wydane certyfikaty", do kiedy ważny jest twój aktualny certyfikat. Możliwość aktualizacji pojawi się na 14 dni przed wygaśnięciem obecnego.

mDowód jest równoważny tradycyjnemu dowodowi osobistemu i może być używany do potwierdzania tożsamości w Polsce, na przykład w bankach, urzędach czy u notariuszy. Tradycyjny, plastikowy dowód osobisty jest obecnie potrzebny tylko w dwóch sytuacjach: za granicą i przy składaniu wniosku o nowy dowód osobisty.

Ministerstwo zwraca uwagę, że każdy mDowód posiada certyfikat umożliwiający korzystanie z aplikacji oraz potwierdzanie tożsamości. Certyfikat ten jest wykorzystywany do szyfrowania danych osobowych i jest uzyskiwany w momencie dodawania pierwszego dokumentu do aplikacji. Jego ważność wynosi rok.Comments


bottom of page