top of page
  • Zdjęcie autoraMAD

Ostatnie 3 dni kampanii, potem cisza wyborcza



Co grozi za jej złamanie?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się na terenie Unii Europejskiej w terminie od 6 do 9 czerwca. Polscy wyborcy będą mieli możliwość oddania swojego głosu na swoich kandydatów w niedzielę, 9 czerwca. Głosowanie rozpocznie się o godzinie 7:00 i potrwa do godziny 21:00. W trakcie eurowyborów obowiązywać będzie cisza wyborcza.


Cisza wyborcza to okres, w którym zabronione są wszelkie formy agitacji wyborczej. Nie wolno organizować manifestacji, wygłaszać przemówień ani rozpowszechniać materiałów wyborczych, takich jak plakaty czy ulotki. Istnieją jednak wyjątki, na przykład plakaty wyborcze, które mogą pozostać zawieszone, jeśli zostały umieszczone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej. Niemniej jednak, w tym czasie nie wolno umieszczać nowych.


Cisza wyborcza obejmuje także przestrzeń internetową, a publikowanie wyników sondaży jest zakazane. Agitacja jest zabroniona również w lokalach wyborczych. Okres ciszy wyborczej rozpoczyna się 24 godziny przed głosowaniem i trwa aż do jego zakończenia. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 cisza zacznie się o północy z piątku na sobotę 8 czerwca, a zakończy o godzinie 21:00 9 czerwca, o ile głosowanie nie zostanie przedłużone w wyniku niespodziewanych wydarzeń.


Złamanie ciszy wyborczej podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego wiąże się z konsekwencjami określonymi w Kodeksie wyborczym. Osoba prowadząca agitację wyborczą w tym czasie może zostać ukarana grzywną. Jednak dużo surowsze kary grożą za podawanie wyników badań sondażowych lub przewidywanych wyników wyborów w trakcie ciszy wyborczej, według art. 500 Kodeksu wyborczego, takie działanie podlega grzywnie od 500 tysięcy do 1 miliona złotych.

Comments


bottom of page