top of page
AkiSel

Nie daj się oszukać na policjanta, bankowca czy prokuratora - zadzwoń pod nr 47 72 33 222

Tylko w ostatnich dniach policjanci z różnych jednostek garnizonu stołecznego zatrzymali cztery osoby, które wykorzystując metodę oszustwa na tzw. policjanta pozbawiły dużych kwot pieniędzy siedem osób. Poszkodowani stracili łącznie 308 tysięcy złotych. Wszyscy podejrzani zostali już tymczasowo aresztowani. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Kolejny raz apelujemy o nieprzekazywanie pieniędzy telefonującym do nas obcym osobom! Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o udział we wspólnej akcji i przekazanie pieniędzy! Jeśli podejrzewasz, że telefonował do Ciebie oszust, powiadom stołecznych policjantów nr tel. 47 72 33 222.
Nie daj się oszukać
Nie daj się oszukać - apel Policji

Policjanci codziennie przyjmują zgłoszenia od osób, które zostały oszukane przez fałszywych policjantów, bankowców lub prokuratorów. Przestępcy wykorzystują każdą sposobność, by się wzbogacić. Często żerują na zaufaniu do instytucji publicznych i strachu potencjalnych ofiar przed utratą oszczędności życia.


W ostatnim czasie policjanci z różnych jednostek garnizonu stołecznego pracowali nad ustaleniem sprawców oszustw, w wyniku których poszkodowani stracili łącznie 308 tysięcy złotych. W wyniku intensywnie przeprowadzonych ustaleń kryminalni z Otwocka zatrzymali 28 i 45-latka. Pierwszy z nich pod pretekstem dokonania inwestycji na giełdzie oszukał pokrzywdzoną na 41 tysięcy złotych. 45-latek natomiast ma na swoim koncie aż trzy oszustwa. Mężczyzna namówił poszkodowane osoby, aby zainstalowały w swoich komputerach oprogramowanie, dzięki któremu zdobył dostęp do ich bankowości internetowej, a następnie pozbawił ich oszczędności na kwotę  167 tysięcy złotych.

Kolejni dwaj podejrzani wpadli w ręce policjantów z Mokotowa. Działając wspólnie i w porozumieniu mężczyźni oszukali trzy osoby, które straciły łącznie 90 tysięcy złotych.

Podejrzani za swoje czyny usłyszeli zarzuty i trafili do tymczasowego aresztu. Teraz grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.


Każdego dnia przestępcy telefonują do swych ofiar, podając się za policjantów, bankowców czy prokuratorów. Przedstawiają zmyśloną, dramatyczną historię, której celem jest zawsze wyłudzenie gotówki lub cennych przedmiotów. Podszywając się pod funkcjonariusza, informują np. o prowadzeniu tajnej akcji, wymierzonej w hakerów. Jednocześnie przekonują rozmówcę, że zgromadzone przez niego w banku oszczędności są zagrożone, a jedyną możliwością zapobieżenia ich utracie, jest przekazanie pieniędzy na przechowanie stróżom prawa. Pamiętajmy, że to oszustwo! W takiej sytuacji od razu należy się rozłączyć i zgłosić ten fakt pod numer 47 72 33 222 lub 112!


Podobnie należy postąpić w przypadku, gdy odbierzemy telefon od osoby podającej się np. za pracownika banku, który informuje o nieuprawnionych transakcjach na naszym rachunku bankowym i w celu ich anulowania, żąda podania danych logowania do konta.

Pamiętajmy, aby nigdy nie przekazywać haseł, kodów i innych informacji dostępowych do naszych kont bankowych!


Przestępcy cały czas modyfikują swoje metody, aby zdobyć nasze pieniądze. Ofiarami oszustów padają nie tylko seniorzy, ale też osoby w średnim wieku. Zachowajmy czujność i rozwagę, Pamiętajmy, że przez telefon każdy może podać się za policjanta, pracownika banku lub krewnego! Nie przekazujmy nieznajomym swoich danych osobowych, informacji dostępowych do kont bankowych oraz gotówki, czy wartościowych przedmiotów. O każdej próbie oszustwa powiadom Policję!

Nie przekazujmy obcym osobom pieniędzy! Próbę oszustwa zgłoś, telefonując pod numer 47 72 33 222 lub 112!

 źródło - KSP, KGP

Yorumlar


bottom of page