Premier Donald Tusk stwierdził, że z formalnego i prawnego punktu widzenia Niemcy i on uważają sprawę reparacji wojennych za zamkniętą. Odpowiedział mu były premier Mateusza Morawiecki, który przypomniał mu, że jako premier Polski powinien walczyć o interesy kraju, a nie reprezentować niemiecką narrację.
We wtorek kanclerz Niemiec, Olaf Scholz odwiedził nasz kraj. Polityk podtrzymał zdanie Niemiec, że dla naszego zachodniego sąsiada temat reparacji za niemieckie zbrodnie II wojny światowej jest zamknięty. Zgodził się z nim Donald Tusk, co wywołało oburzenie w naszym kraju. Głos w tej sprawie, w formie opublikowanego na X nagrania zabrał były szef rządu Prawa i Sprawiedliwości, Mateusz Morawiecki.
Podczas konferencji, premier Tusk odniósł się do kwestii reparacji wojennych od Niemiec.
"Kanclerz Scholz mówi też otwarcie i to jest zaleta tego spotkania, że w sensie formalnym i prawnym reparacje z punktu widzenia Niemiec są zamknięte"
- zauważył Tusk.
Te słowa wywołały reakcję ze strony Mateusza Morawieckiego, który w odpowiedzi nagrał filmik i opublikował go w Internecie.
W opublikowanym nagraniu, Mateusz Morawiecki ostro skrytykował Donalda Tuska, zarzucając mu zdradę interesów polskich ofiar II wojny światowej.
"Panie Tusk, dla nas sprawa odszkodowań absolutnie nie jest zamknięta. Nie ma pan żadnego prawa składać takich deklaracji w imieniu milionów polskich ofiar. I przypominam, że jest pan premierem Polski, a nie rzecznikiem niemieckiego rządu, więc pańskim zadaniem jest walka o nasze interesy, a nie tłumaczenie niemieckiej, antypolskiej narracji"
– stwierdził Morawiecki.
Były premier podkreśla, że temat reparacji wojennych pozostaje żywy w debacie publicznej i budzi silne emocje. Jak zaznaczył, że Polska nie powinna rezygnować z walki o odszkodowania, które mają być rekompensatą za zniszczenia i cierpienia doznane podczas II wojny światowej.
Będę zawsze walczył o godne i należne Polsce odszkodowania za II wojnę światową
- podkreślił Morawiecki.
Tło sporu
Kwestia reparacji wojennych od Niemiec jest tematem, który od lat budzi kontrowersje w relacjach polsko-niemieckich. Niemcy utrzymują, że sprawa została zamknięta, podczas gdy Polska nie zgadza się z tym stanowiskiem i za rządów Prawa i Sprawiedliwości złożyła oficjalną notę dyplomatyczną z żądaniem zapłaty. Donald Tusk zmienił kurs w tej sprawie, mimo poprzednich deklaracji jednomyślności w tej sprawie.
Źródło: X.com
Comentarios