top of page
  • Zdjęcie autoramak

Mateusz Morawiecki broni Polski przed fałszywymi oskarżeniami w sprawie Holocaustu

Były premier stanowczo zareagował na publikację w angielskojęzycznej prasie, która według niego zawiera nieprawdziwe informacje na temat historii Polski i Holocaustu. - Gdy w angielskojęzycznej prasie pojawiają się kolejne bzdury od historycznego dyletanta z (niestety) naukowym tytułem, obowiązkiem każdego przyzwoitego Polaka jest te bzdury prostować - napisał Mateusz Morawiecki.

Matusz Morawiecki, sam będący historykiem, podkreślił swoją niezgodę na tezy prezentowane przez Jana Grabowskiego, znanego historyka zajmującego się tematyką Holocaustu. Premier wezwał również rząd i ministra spraw zagranicznych do zajęcia stanowiska w tej sprawie.

Jako historyk nie mogę pozostać obojętnym na kolejne nieprawdziwe tezy pana Grabowskiego. Tego samego oczekuję również od aktualnego polskiego rządu, na którego czele również stoi (nomen omen) historyk Donald Tusk

- stwierdził polityk Prawa i Sprawiedliwości.


Niemiecka odpowiedzialność za Holocaust


Premier stanowczo zaznaczył, kto jest odpowiedzialny za zagładę Żydów:

„Brednie dotyczące jakiejkolwiek współodpowiedzialności narodu polskiego za Holocaust muszą się skończyć raz na zawsze! Powtarzałem to zawsze jako premier Polski i będę powtarzał to zawsze: winnymi zagłady Żydów są Niemcy!”

Rola Polskiego Państwa Podziemnego


W swoim oświadczeniu Morawiecki również przypomniał o roli, jaką odegrało Polskie Państwo Podziemne podczas II wojny światowej:

„A Polskie Państwo Podziemne, w czasie terroru niemieckiego, stanęło na wysokości zadania - starało się ratować Żydów i karało śmiercią ich morderców.”

Upamiętnienie Polaków ratujących Żydów


Morawiecki podkreślił również, jak wielu Polaków ryzykowało swoje życie, aby ratować Żydów podczas niemieckiej okupacji:

„Żydzi, którzy przeżyli hekatombę niemieckiej okupacji, przeżyli ją dzięki Polakom. A w Ogrodzie Sprawiedliwych w Instytucie Yad Vashem rosną tysiące drzew oliwnych ku pamięci osób, które w czasie II wojny światowej niosły pomoc Żydom. Sprawdźcie, ile z nich poświęconych jest obywatelom Polski…”

Były premier zakończył swoje oświadczenie mocnym akcentem, przypominając o wielkim wkładzie Polaków w ratowanie Żydów podczas II wojny światowej i wyrażając nadzieję, że fałszywe oskarżenia dotyczące polskiej odpowiedzialności za Holocaust zostaną ostatecznie rozwiane.


Źródło: X.com

コメント


bottom of page