Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji informuje w komunikacie, że Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT postanowił nałożyć karę finansową na Daniela Gorgosza – powołanego na likwidatora Telewizji Publicznej.
Kara została zastosowana za nieudzielenie żądanych informacji przewidzianych przepisem art. 10 ust. 2 u.r.t., takich jak:
łączna kwota wydatków na wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia pracowników realizujących ustawowe zadania misyjne, osobno za listopad i grudzień 2023 r.,
łączna kwota na wynagrodzenia z tytułu umów cywilno-prawnych ze zleceniobiorcami realizującymi ustawowe zadania misyjne, osobno za listopad i grudzień 2023 r.,
łączne koszty realizacji zadań misyjnych, rozumianych jako tworzenie programu, osobno za listopad i grudzień 2023 r.,
łączne koszty realizacji zadań misyjnych, rozumianych jako rozpowszechnianie programu, osobno za listopad i grudzień 2023 r.,
informacje finansowe osobno za listopad i grudzień 2023 r. przekazane Radzie Nadzorczej.
Żądanie dotyczyły informacji związanych z realizacją misji publicznej, na co Telewizja Polska S.A. otrzymuje pieniądze m.in. z opłat abonamentowych.
Art. 10 ust. 2 u.r.t. stanowi, że: „Przewodniczący Krajowej Rady może żądać od dostawcy usługi medialnej lub dostawcy platformy udostępniania wideo lub podmiotu dokonującego zmian, modyfikacji lub innych naruszeń integralności usługi medialnej, o których mowa w art. 44b, przedstawienia materiałów, dokumentów oraz udzielenia wyjaśnień w zakresie niezbędnym dla kontroli zgodności działania tego dostawcy lub podmiotu z przepisami ustawy, warunkami koncesji, regulaminem świadczenia usługi lub wiążącymi go aktami samoregulacji.”
Działania Ministra Kultury polegające na „rozwiązaniu spółki” zobowiązały Przewodniczącego KRRiT do ustalenia i zweryfikowania czy jednostka publicznej radiofonii i telewizji w tej nieprzewidzianej ustawowo sytuacji realizuje misję publiczną i jakie środki są na nią wydatkowane. Ten zakres przedmiotowy kontroli wynika z przepisów u.r.t. i w pełni się w nich mieści.
Comentários