top of page
AkiSel

Kolejka Linowa na Kasprowy Wierch.


 
15 Marca 1936 roku pierwsi pasażerowie wjechali wagonikiem kolei linowej na Kasprowy Wierch.

Budowa zakończyła się nieco wcześniej – 29 lutego i trwała 227 dni. Pomysłodawcą  budowy kolei był ówczesny prezes Polskiego Związku Narciarskiego i wiceminister komunikacji inż. Aleksander Bobkowski. Medard Stadnicki i Borys Lange kierowali i nadzorowali postęp prac przy budowie kolei. To była prestiżowa inwestycja, która, prezentowała nowatorską polską technikę i architekturę. Budowa kolei pochłonęła 3,5 mln złotych. Inwestycja zwróciła się niespełna trzy lata później.


Górale podczas prac buowlanych koleiki na Kasprowy Wierch, wśród Tatr
Budowa Kolei Linowej na Kasprowy Wierch, fot: Wikipedia

Budowa kolei na Kasprowy była pierwszą taką inicjatywą w Polsce, i sześćdziesiąta na świecie. Składa się ona z dwóch niezależnych od siebie odcinków: z Kuźnic na Myślenickie Turnie (uruchomiony 26 lutego 1936; przejazd próbny jednego wagonu na tym odcinku wykonał monter firmy Bleichert 17 lutego 1936) i z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch. Na każdym odcinku na jednej linie zawieszone były dwa wagony – jeden poruszający się do góry, a drugi na dół. – podaje Wikipedia.


Kolej Linowa na Kasprowy Wierch w Zakopanem po kilku modernizacja działa do dzisiaj i jest jedną z najchętniej odwiedzanych, górskich atrakcji. Wjazd trwa zaledwie kilka minut i jest podzielony na odcinki. Aby dotrzeć na Kasprowy Wierch należy się przesiąść na Myślenickich Turniach. Długość trasy wynosi 4,3 km. Kolejka działa cały rok i jednorazowo może zabrać od 30 do 60 osób.


Wytwórnia Filmów Dokumentalnych zrealizowała film dokumentalny przedstawiający historię budowy Kolejki na Kasprowy Wierch "Ku Szczytom Tatrzańskim" było to w 1985 roku.

Comments


bottom of page