Joanna Wnuk-Nazarowa – kompozytorka, dyrygentka, pedagog, była Minister Kultury i Sztuki i wieloletnia dyrektorka instytucji artystycznych, obchodziła 75. urodziny.
28 maja w Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego odbyła się gala jubileuszowa z udziałem Joanny Wnuk-Nazarowej. Tego wieczoru odbyła się także premiera płyty z twórczością Joanny Wnuk-Nazarowej, nagranej przez muzyków Filharmonii Śląskiej, wyprodukowanej we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.
Joanna Wnuk-Nazarowa w 1974 r. ukończyła dyrygenturę i kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego. Warsztat dyrygencki doskonaliła u Hansa Swarowsky’ego w Austrii.
Pracowała jako kierownik muzyczny w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie oraz w Teatrze Starym w Krakowie. W latach 1991-97 pełniła funkcję dyrektor naczelnej Państwowej Filharmonii w Krakowie, zaś w latach 2000-18 była dyrektor naczelną i programową Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gdzie zainicjowała liczne projekty muzyczne, jak również budowę nowej siedziby Orkiestry. W latach 1997-99 objęła tekę Ministra Kultury i Sztuki.
W jej twórczości kompozytorskiej ważne miejsce zajmuje muzyka teatralna oraz muzyka do spektakli telewizyjnych. W ramach Programu Ministra „Zamówienia Kompozytorskie” powstała jej pierwsza opera „Wanda”, napisana w związku z obchodami 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. Ważną częścią działalności Joanny Wnuk-Nazarowej była wieloletnia praca pedagogiczna w Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie udziela się jako jurorka i członkini komitetów honorowych prestiżowych konkursów i festiwali muzycznych.
Została uhonorowana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz najważniejszym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego nadanym przez Prezydenta RP „w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej kultury, za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i pedagogicznej, za działalność na rzecz upowszechniania dorobku rodzimej kultury muzycznej oraz konsekwentne wspieranie aktywnego w niej uczestnictwa”.
źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
コメント