top of page
Zdjęcie autoramak

Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024? Praktyczny przewodnik

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Polacy wybiorą swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować ich interesy w Unii Europejskiej. Oto najważniejsze informacje na temat głosowania, zmiany miejsca głosowania i ciszy wyborczej.

mapa grafika wybory unia europejska
Wybory europejskie odbędą się w Polsce 9 czerwca br,. (grafika PKW)
Co zabrać ze sobą do lokalu wyborczego?

Aby oddać ważny głos, musisz mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem – może to być dowód osobisty, paszport lub elektroniczny dowód osobisty w aplikacji mObywatel.


Gdzie głosować?

Właściwy lokal wyborczy można znaleźć za pomocą usługi elektronicznej na stronie gov.pl w zakładce Meldunek i wybory. Wymaga to zalogowania się przy użyciu Profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Lokal wyborczy można także znaleźć w aplikacji mObywatel lub korzystając z cyfrowego planu miasta.


Jedna karta do głosowania

W lokalu wyborczym otrzymasz jedną kartę do głosowania z nazwiskami kandydatów. Każda karta musi być opatrzona pieczęciami okręgowej i obwodowej komisji wyborczej.


Głosowanie poza miejscem zameldowania

Osoby, które mieszkają w innej miejscowości niż są zameldowane, oraz ci, którzy będą w dniu wyborów poza miejscem zamieszkania, mogą głosować poza miejscem zameldowania. Do 6 czerwca można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnej gminie w Polsce, co umożliwia głosowanie w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą. Można również złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania na stronie gov.pl lub w aplikacji mObywatel.


Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami

Osoby niewidzące lub niedowidzące mogą skorzystać ze specjalnych nakładek na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a. Po oddaniu głosu nakładkę należy zwrócić. Każdy wyborca z niepełnosprawnością może skorzystać z pomocy osoby trzeciej, w tym także niepełnoletniej. Pomoc nie może być udzielana przez członka komisji wyborczej, męża zaufania ani obserwatora społecznego i może mieć wyłącznie charakter techniczny.


Cisza wyborcza

Cisza wyborcza obowiązuje od północy 8 czerwca do zakończenia głosowania 9 czerwca. W tym czasie zabronione jest prowadzenie kampanii wyborczej.

Wybory do Parlamentu Europejskiego są kluczowe dla kształtowania przyszłości Unii Europejskiej. Upewnij się, że znasz wszystkie procedury, aby Twój głos został prawidłowo oddany i uwzględniony.

Comments


bottom of page