Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej zajmie się popularyzowaniem wiedzy o różnorodności językowej Polski w kraju i za granicą oraz dokumentowaniem polskiego dziedzictwa językowego.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego tak opisuje projeky instytucji: "Kultura wzmacnia poczucie tożsamości, a tożsamość to m.in. nasz język. Odmiany językowe i gwary są nieodłącznym elementem naszych małych ojczyzn – regionów, z których pochodzimy i z którymi jesteśmy związani. To właśnie język kreuje i podtrzymuje więzi społeczne, pozwala poznawać dorobek kulturowy i przekazywać go dalej. Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej powstał, aby dbać o to dziedzictwo."
Jego głównym zadaniem jest popularyzowanie wiedzy o różnorodności językowej Polski, szczególnie w zakresie języków i odmian językowych używanych współcześnie na terytorium Polski. Powstała instytucja zajmie się dokumentowaniem naszego dziedzictwa językowego, funkcjonujących wielojęzyczności i ochroną praw językowych. W efekcie działalności Instytutu powstaną rekomendacje dla polityki językowej na poziomie krajowym i europejskim.
Instytut będzie realizował swoje zadania m.in. poprzez:
realizację własnych programów, w tym programów stypendialnych i dotacyjnych;
opracowywanie podręczników i innych materiałów edukacyjnych i dydaktycznych;
prowadzenie działań́ związanych z cyfryzacją, digitalizacją i udostępnianiem materiałów dotyczących różnorodności językowej Polski, w szczególności poprzez utworzenie i utrzymanie repozytorium języków i odmian językowych.
Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej został powołany na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Comments