Niepokojące dane z rynku pracy
W kwietniu 2024 roku 43 zakłady pracy zgłosiły plany zwolnienia 2,3 tysiąca pracowników, w porównaniu do 38 zakładów deklarujących zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników w tym samym okresie rok wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Na koniec kwietnia aktualnych było 17,1 tysiąca ogłoszonych planowanych zwolnień grupowych przez 167 zakładów, co stanowi wzrost w porównaniu do 14,0 tysiąca pracowników zgłoszonych przez 155 zakładów w kwietniu 2023 roku.
Z opublikowanych danych wynika, że stopa bezrobocia w kwietniu 2024 roku wyniosła 5,1%, co stanowi spadek w porównaniu do 5,3% zanotowanych miesiąc wcześniej.
Analiza Eksperta
Mariusz Zielonka, ekspert Lewiatana, ocenił, że stopa bezrobocia wraca do swoich minimów. Wskazał, że w kwietniu jedynie 5,1% osób aktywnych zawodowo nie wykonywało pracy. Dodał, że liczba bezrobotnych spadła poniżej 800 tysięcy po raz pierwszy w tym roku.
„Z tej liczby ponad 300 tysięcy to osoby długotrwale bezrobotne, które mają niskie szanse na ponowne wejście na rynek pracy. Są to osoby, które albo nie chcą pracować, albo nie są w stanie wykonywać pracy,” ocenił Zielonka. Zaznaczył również, że część z tych osób figuruje w rejestrach ze względu na ubezpieczenie zdrowotne.
Wzrost Ofert Pracy
Zielonka zauważył, że w kwietniu przełamano trend spadku liczby ofert pracy. „Miesiąc temu było o 2 tysiące więcej ofert pracy niż w marcu oraz o blisko 9 tysięcy więcej niż rok wcześniej,” wskazał ekspert. Ocenił, że rynek pracy jest mocno sezonowy i cieplejsze miesiące zawsze przynoszą wzrost zapotrzebowania na pracowników. Podkreślił, że ostatni raz wzrost liczby ofert pracy w kwietniu w stosunku do marca miał miejsce w 2016 roku.
Silny Rynek Pracy
Ekspert zaznaczył, że rynek pracy w Polsce pozostaje i będzie „najsilniejszą częścią gospodarki.” Wzrost liczby ofert pracy w kwietniu świadczy o tym, że mimo wyzwań, rynek pracy nadal wykazuje znaczną siłę i adaptacyjność w obliczu zmieniających się warunków ekonomicznych.
Podsumowanie
Dane GUS za kwiecień 2024 roku pokazują zarówno wyzwania, jak i pozytywne zmiany na rynku pracy. Z jednej strony obserwujemy wzrost liczby planowanych zwolnień grupowych, z drugiej zaś spadek stopy bezrobocia oraz wzrost liczby ofert pracy. Te wskaźniki sugerują, że rynek pracy w Polsce pozostaje dynamiczny i elastyczny, co daje nadzieję na dalsze pozytywne zmiany w przyszłości.
źródło:PAP
コメント