top of page
mm

Forum Polonijne „Marsz do Solidarności” w Doylestown

21 września 2024 r. w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown odbyło się Forum Polonijne „Marsz do Solidarności”.

Rok 1945, mimo tak wielkiego poświęcenia narodu polskiego, nie skończył się odzyskaniem przez Polskę wolności. Skończył się zniewoleniem przez Związek Sowiecki. Do dnia dzisiejszego musimy jednak walczyć o to, aby w Polsce nie używać słowa wyzwolenie w odniesieniu do roku 1945. IPN walczy z symbolami propagandy sowieckiej. Usunęliśmy 41 obiektów propagandowych w ciągu ostatnich dwóch lat, a jeszcze co najmniej 19 podobnych stoi w polskich miastach. Wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie polityki pamięci – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki podczas rozmowy z przewodniczącym Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie Tadeuszem Antoniakiem.


W czasie Forum Polonijnego wykład na temat zabójstw księży w PRL oraz w okresie stanu wojennego i Solidarności do 1989 roku wygłosił rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz. Natomiast dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej IPN Agnieszka Jędrzak mówiła o wystawie Instytutu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, której to wernisaż odbył się chwilę później.


Wnuczka Józefy Myćki Nidy – Kathryn Kalucki oraz Ida Nowakowska, zaangażowana w kultywowanie pamięci o Józefie Myćko Nidzie, otrzymały od prezesa IPN oraz dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej pamiątkowe fotografie. W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. poseł na Sejm RP Antoni Macierewicz i zesłana w czasie II wojny na Syberię Helena Knapczyk. Zwieńczeniem spotkania był koncert pieśni z okresu „Solidarności”.


źródło: Instytut Pamięci Narodowej

留言


bottom of page