Nadrzędnym celem konferencji ESOF2024 była eksploracja związków między nauką a społeczeństwem, warunków prowadzenia badań naukowych oraz ich wpływu na społeczeństwo. W obliczu globalnych wyzwań i w celu zwiększania międzynarodowej współpracy, naukowcy chcą dyskutować o nauce jako czynniku zmian w codziennym życiu, a także o tym, jak życie zmienia naukę.
Do Katowic przybyli czołowi europejscy i światowi przedstawiciele świata nauki, badacze akademiccy i wdrożeniowi, przedstawiciele instytucji publicznych i niepublicznych wspierających naukę, przedstawiciele biznesu, mediów, a także osoby zainteresowane rolą nauki we współczesnym świecie.
ESOF 2024 to sześć głównych obszarów, odpowiadających aktualnie najważniejszym wyzwaniom nauki:
transformacja energetyczna,
zrównoważone środowisko,
tożsamość kulturowa i transformacje społeczne,
przemiany w obrębie doskonałości naukowej,
zdrowe społeczeństwo,
transformacja cyfrowa.
Jak rozumieć hasło Życie zmienia naukę – myśl przewodnią ESOF2024? Podpowiadają ludzie, którzy byli zaangażowani w organizację konferencji:
"Przyszedł czas, aby życie zmieniło naukę tak, by pracowała ona nie tylko dla dobra jednego gatunku, ale wszystkich istot żyjących na Ziemi."
prof. Ryszard Koziołek
rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
"Ostatnie wydarzenia, takie jak pandemia koronawirusa czy wojna w Ukrainie, jasno pokazały, że życie ma realny wpływ na to, co dzieje się w nauce i że to nauka, bez względu na dyscyplinę, może dostarczyć przełomowych rozwiązań. Powiedziałbym nawet szerzej: tu nauka rozumiana jest jako racjonalna metoda rozwiązywania czasem bardzo skomplikowanych problemów."
prof. Michał Daszykowski
prorektor ds. nauki i finansów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
"Życie zmienia naukę... Im dłużej zastanawiałem się nad tym hasłem, tym większą dostrzegałem w nim mądrość. Przekonałem się do niego. Życie naprawdę zmienia naukę. To my, naukowcy, powinniśmy reagować na to, co w danym momencie okazuje się potrzebne. Nie ukrywam, że chyba najmocniejszym tego przykładem była pandemia koronawirusa. Nauka czerpie pomysły z bogactwa innych, także nienaukowych obszarów, i to jest ogromna wartość. Dzięki temu widzimy więcej, możemy się zainspirować."
prof. Marek Pawełczyk
rektor Politechniki Śląskiej
"Katowice jako Europejskie Miasto Nauki 2024 to wspólnota zaangażowana zarówno w celebrację nauki, jak i w wyzwania współczesnego świata. Takie podejście stawiamy w centrum myślenia o przyszłości społeczeństwa i miejsca, w którym żyjemy."
dr Anna Budzanowska
champion ESOF2024
Konferencje ESOF odbywają się z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii EuroScience, organizacji non-profit zrzeszającej naukowców Europy. Konferencje odbywają się od 2004 roku w kolejnych miastach uhonorowanych tytułem Europejskiego Miasta Nauki. Katowicka konferencja była 11. edycją w historii tej inicjatywy.
źródło: esof.eu / wkatowicach.eu
Comments