top of page
Zdjęcie autoramak

Donosy do skarbówki: coraz więcej zgłoszeń

W zeszłym roku do urzędów skarbowych wpłynęło około 46 tysięcy donosów. Donosy te, zwane przez Izby Administracji Skarbowej zgłoszeniami sygnalnymi, mogą stać się podstawą do wszczęcia kontroli podatkowej.
Najwięcej sygnałów o nieprawidłowościach skarbówka otrzymuje w marcu i kwietniu. (Ofog direktaktion för fred / Flickr.com)

Z danych, do których dotarł "Fakt", wynika, że najwięcej zgłoszeń napływa w okresie wiosennym i letnim, kiedy odbywa się najwięcej imprez rodzinnych, a czas rozliczeń podatkowych sprzyja wzmożonej aktywności sygnalistów. Skarbówka informuje, że zgłoszenia te mogą świadczyć o unikaniu płacenia podatków.


Najwięcej zgłoszeń napływa w okresie wiosennym i letnim, kiedy odbywa się najwięcej imprez rodzinnych, a czas rozliczeń podatkowych sprzyja wzmożonej aktywności donosicieli. Skarbówka informuje, że zgłoszenia te mogą świadczyć o unikaniu płacenia podatków, co potwierdzają dane zebrane przez "Fakt".


Przedmiot zgłoszeń

Donosy trafiają do skarbówki głównie za pośrednictwem elektronicznej skrzynki powiadomKAS@mf.gov.pl oraz bezpłatnego numeru interwencyjnego 800 060 000.


Donosy dotyczą różnych aspektów działalności gospodarczej, takich jak wynajem nieruchomości, prowadzenie firmy na czarno, zatrudnianie pracowników bez umowy, brak kasy fiskalnej, sprzedaż towarów bez paragonu, faktury lub rachunku, oraz sprawdzanie źródeł pochodzenia majątku.


Kim są donosiciele?

Najczęściej donoszą klienci sklepów, kontrahenci przedsiębiorców, pracownicy oraz członkowie rodzin, w tym byli małżonkowie. - Takie rozłożenie wskazuje na różnorodność kontekstów społecznych i gospodarczych, w których dochodzi do zgłaszania nieprawidłowości, podkreślając jednocześnie złożoność tego zjawiska i emocji temu towarzyszących - mówi Michał Deruś, rzecznik prasowy IAS z Lublina.


Okresy wzmożonej aktywności donosicieli

Najwięcej sygnałów o nieprawidłowościach skarbówka otrzymuje w marcu i kwietniu, co ma związek z rozliczeniami rocznymi. - Z treści doniesień można odnieść wrażenie, że często piszą je członkowie rodziny lub dobrzy znajomi. Moment, kiedy takich pism wpływa do nas najwięcej, zależy od regionu. Generalnie zauważamy ich więcej w okolicach świąt, ale na Podhalu ten moment przypada na okres ferii, wakacji i długich weekendów - mówi Magda Kobos z IAS w Krakowie.


Procedura po zgłoszeniu

Skarbówka nie odpowiada bezpośrednio na zgłoszenia, ale każde z nich jest analizowane i rozpatrywane pod kątem możliwości prowadzenia działań niezgodnych z przepisami prawa podatkowego. O tym, czy podjąć działania na ich podstawie, decyduje Naczelnik Urzędu Skarbowego lub Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego.


Źródło: fakt.pl

Komentarze


bottom of page