Z okazji przypadającego w tym roku 70-lecia, Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu zaprasza do Kina Nowe Horyzonty na przegląd wybranych produkcji, które realizowane były w atelier WFF. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z filmowcami i filmoznawcami.
Tak wiele kultowych obrazów, które na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina powstało właśnie w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Tak cenieni twórcy jak Andrzej Wajda („Pokolenie”, „Popiół i diament”), Wojciech Jerzy Has („Pętla”, Jak być kochana”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”), Andrzej Żuławski („Diabeł”, „Na srebrnym globie”), Sylwester Chęciński („Sami swoi”, „Tylko umarły odpowie”), Stanisław Lenartowicz („Zobaczymy się w niedzielę”, „Giuseppe w Warszawie”) i wielu innych właśnie tam stawiało swoje pierwsze, poważne kroki w świecie produkcji pełnometrażowych filmów fabularnych. I tak, to wyjątkowe miejsce świętuje w 2024 roku siedemdziesięciolecie swojego istnienia!
Warto podkreślić, że od chwili powstania dolnośląskiej „fabryki celuloidowych snów” do późnych lat 80-tych realizowano tutaj co czwartą krajową produkcję fabularną (w sumie ok. 500 filmów i seriali). Wrocław niejednokrotnie przychodził z odsieczą, kiedy trzeba było powołać do życia różne – mniej lub bardziej realistyczne – światy. Jeśli Łódź przodowała w temacie „filmowej urody”, Wrocław określano mianem miejsca o wyjątkowym „talencie filmowym”. Miejsca, które nie bało się odtworzenia żadnej scenerii, zmierzenia się z najbardziej odległą w czasie opowieścią. Nie lada sztuką było wyczarowanie właśnie na Dolnym Śląsku starodawnych, hiszpańskich krain, które będą pasować do klimatów „Rękopisu znalezionego w Saragossie” (1965) Wojciecha Jerzego Hasa!
Jak słusznie podkreślał Andrzej Wajda, twórca „Pokolenia” (1954): „We Wrocławiu debiutowało wielu znaczących dla polskiego kina reżyserów. Nic dziwnego – oddalenie od centralnych urzędów sterujących politycznie kinematografią, przekładało się na większą swobodę poszukiwań twórczych (…). Wytwórnia Filmów Fabularnych (…) tętni wciąż w mojej pamięci urokiem młodości oraz niepowtarzalną, twórczą energią”. Wytwórnia dawała szansę na spełnienie zawodowych marzeń młodym filmowcom, stawała się dla nich czymś więcej – azylem, domem, twórczym konglomeratem, przyjazną i solidarną przystanią, w której miało się ochotę pracować dwadzieścia cztery godziny na dobę.
Od marca do grudnia 2024 r., wspólnie z Kinem Nowe Horyzonty, prowadzony jest cykl filmowy „Diabły, dreszcze, pokolenia. Przegląd produkcji z okazji 70-lecia Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu”. Pokazom będą towarzyszyły spotkania z filmowcami i filmoznawcami. Każdy seans zostanie poprzedzony komentarzem przybliżającym historię powstania danej produkcji i udział wrocławskiej Wytwórni w powodzeniu danego projektu.
Bilety do nabycia: https://www.kinonh.pl
Program przeglądu:
8 kwietnia / Pociąg do Hollywood, reż. Radosław Piwowarski / Polska 1987 / 92’
6 maja / Zobaczymy się w niedzielę, reż. Stanisław Lenartowicz / Polska 1959 / 101’
3 czerwca / Kobieta samotna, reż. Agnieszka Holland / Polska 1981 / 92’
1 lipca / Ósmy dzień tygodnia, reż. Aleksander Ford / Polska 1958 / 83’
5 sierpnia / Tylko umarły odpowie, reż. Sylwester Chęciński / Polska 1969 / 87’
2 września / Ostatni prom, reż. Waldemar Krzystek / Polska 1989 / 86’
7 października / Diabeł, reż. Andrzej Żuławski / Polska 1972 / 119’
4 listopada / Dreszcze, reż. Wojciech Marczewski / Polska 1981 / 102’
2 grudnia / Rękopis znaleziony w Saragossie, reż. Wojciech Jerzy Has / Polska 1964 / 177’
źródło: Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu
Comments