top of page
PortalPolska.com - newsy, opinie, kultura
  • Zdjęcie autoramak

Demagog sprawdził jak wygląda TVP po przejęciu przez nową władzę. Niepokojące wnioski

„Opisywane przez nas zjawiska dają podstawę do podania w wątpliwość deklarację Marka Czyża, który w miejsce „propagandowej zupy” obiecał „czystą wodę” - pisze serwis Demagog, prezentując analizę wszystkich styczniowych wydań dziennika „19.30”, który powstał po nielegalnym przejęciu TVP przez nowe władze. Pomijanie informacji, memy z Dudą i krytyka CPK - to tylko wierzchołek góry lodowej, jaka wyłania się z badania.


"Krytyka prezydenta Andrzeja Dudy, pomijanie informacji niekorzystnych dla rządu Donalda Tuska i większe od konkurencji zainteresowanie sprawami zagranicznymi. Obejrzeliśmy wszystkie styczniowe wydania „19.30” i porównaliśmy nowy program TVP z „Faktami” TVN i z „Wydarzeniami” Polsatu." - pisze serwis Demagog.


„Naprawimy i odpolitycznimy media publiczne” – deklarowali liderzy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy w umowie koalicyjnej podpisanej 10 listopada 2023 roku (s. 8). 20 grudnia 2023 roku, tydzień po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska doszło do wrogiego przejęcia Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Jak przełożyło się to na treści w TVP?


"Czy nowe TVP zostało „naprawione i odpolitycznione”, tak jak obiecał Donald Tusk?"

Demagog:


☝️ 10 stycznia nowy program informacyjny TVP jako jedyny nie poinformował o zepsutym pojeździe warszawskiej komunikacji miejskiej, który zatrzymał się przed bramą Belwederu, co utrudniło prezydenckiej kolumnie wyjazd.

☝️ 11 stycznia materiał „19.30” miał antyprezydencki charakter. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali nazwani „kolesiami” prezydenta Dudy, a sama decyzja o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego „zagrywką polityczną”.

☝️ 15 stycznia w programie przypomniano słowa prezydenta Dudy o „terrorze praworządności”, którego ma dokonywać obecny rząd. W materiale pokazano internetowe memy, w których internauci wyśmiewają się z mimiki Andrzeja Dudy


19.30 nie podała informacji o demonstracjach pod więzieniami

"11, 12, 19 i 21 stycznia widzowie „19.30” nie dowiedzieli się, że przed zakładami karnymi, w których osadzono Kamińskiego i Wąsika, trwały demonstracje poparcia dla polityków Prawa i Sprawiedliwości. Obie konkurencyjne stacje te informacje w wymienionych dniach podały."


Memem w prezydenta

"15 stycznia w serwisie „19.30” przypomniano słowa prezydenta Dudy o „terrorze praworządności”, którego ma dokonywać obecny rząd. Andrzej Duda wygłosił je podczas uroczystości z okazji 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. W materiale pokazano internetowe memy, w których internauci wyśmiewają się z mimiki Andrzeja Dudy."



Demagog wylicza:


  • Krytyka prezydenta Andrzeja Dudy

  • Pomijanie informacji niekorzystnych dla nowej władzy oraz krytyka PiS

  • O tym widz „19.30” nie usłyszy. Bez krytyki dla pomysłu MEN

  • Decyzja rządu PiS – sukcesem Donalda Tuska

  • „19.30” krytycznie o CPK

  • Brak informacji o kampanii PiS

  • „19.30” jako jedyna mówiła o zarobkach Kurskiej

  • Marginalizowanie Konfederacji

  • „19.30” promował Rafała Trzaskowskiego w materiałach WOŚP

  • Frekwencja na proteście PiS. W serwisie „19.30” tylko niekorzystne dane 

  • Minister Sienkiewicz nie wstał do hymnu? W „19.30” tego nie zobaczysz



Co więcej, kiedy TVN i Polsat pokazały, że wszyscy posłowie z wyjątkiem ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza na stojąco odśpiewali hymn, w programie „19.30” tak wykadrowano obraz, by nie było widać siedzącego ministra Sienkiewicza. Nie wspomniano też o zachowaniu ministra podczas śpiewania hymnu.



Opisywane przez nas zjawiska dają podstawę do podania w wątpliwość deklarację Marka Czyża, który w miejsce „propagandowej zupy” obiecał „czystą wodę” - podsumowuje Demagog.


Raport w całości: LINK

Comments


bottom of page