Od kiedy nowy rząd siłowo i bezprawnie przejął kontrolę nad TVP, portal tvp.info odnotowuje regularne spadki. W ostatnim tygodniu liczba czytelników była ponad 6-krotnie niższa niż w analogicznym okresie rok temu.
Kalendarium zamachu na Telewizję Polską:
19 grudnia 2023 r. Sejm przyjął uchwałę w sprawie "przywrócenia ładu prawnego w mediach publicznych", na skutek czego rząd podjął uchwały o przejęciu kontroli nad TVP, PAP, Polskim Radiem i rozgłośniami lokalnymi. Zrobił to poza przepisami prawa i ustaw medialnych.
20 grudnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że działanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wbrew literalnemu brzmieniu przepisów ustawy o radiofonii i telewizji (art. 27 i 28) oraz ustawy o Radzie Mediów Narodowych (art. 2 ust. 1), dotyczących powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji jest rażącym przekroczeniem uprawnień.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wezwała koalicję rządzącą do stosowania przepisów prawa i zaniechania przejmowania mediów publicznych w oparciu o uchwały Sejmu RP.
9 stycznia Krajowy Rejestr Sądowy odmówił wpisania nowych członków rady nadzorczej Telewizji Polskiej powołanych przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza oraz Tomasza Syguta jako prezesa spółki.
18 stycznia Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym sędziowie orzekli, że wymiana władz w mediach publicznych przez ministra Sienkiewicza, a także postawienie w stan likwidacji spółek związanych z tymi mediami było nielegalne.
22 stycznia Sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis likwidacji TVP do KRS
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął szybkie działania w zmianach zarządów TVP, PAP i Polskiego Radia, mając zaledwie 107 minut na zwołanie posiedzeń i sporządzenie aktów notarialnych.
Gmach główny TVP oraz siedziba TAI zostały okupowane wieczorem przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, co wywołało gwałtowne wydarzenia i konflikty.
W kolejnych dniach po okupacji, pracownicy TVP mieli ograniczony dostęp do budynku i sprzętu, a uzurpatorskie władze nakazały zamknięcie studiów telewizyjnych i wyniesienie sprzętu.
W rezultacie działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rady Mediów Narodowych w mediach publicznych doszło do licznych zmian personalnych, jednak wiele z nich zostało poddanych krytyce i potępieniu przez różne instytucje, w tym Trybunał Konstytucyjny i prokuraturę.
Mimo iż TK, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, prezydent, Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezydent RP, Rada Mediów Narodowych, Fundacja Helsińska i wiele innych instytucji uznały bezprawność działań władz wobec mediów publicznych - one faktycznie wciąż pozostają pod ich kontrolą.
20 grudnia 2023 r. został wyłączony sygnał TVP Info, TVP World, TVP3 i portalu tvp.info. Serwis wrócił do użytku w połowie stycznia br. ale zniknęły wszystkie artykuły od 2007 r., gdy został uruchomiony portal do stycznia 2024 r.
Katastrofalne spadki portalu tvp.info
W okresie od 11 do 17 marca br. portal odnotował 201.204 realnych użytkowników. Z kolei konkurencyjny polsatnews.pl miał ich ponad dziesięciokrotnie więcej (2,852 mln), a tvn24.pl 5,077 mln, czyli ponad 25 razy więcej - wynika z danych Gemiusa.
To jeszcze mniej czytelników niż portal tvp.info odwiedziło w pierwszym tygodniu po ponownym uruchomieniu serwisu informacyjnego TVP. W dniach 15-21 stycznia br. odnotowano 224 tys. realnych użytkowników (polsatnews.pl 2,25 mln i tvn24.pl 6,038 mln)
Porównanie portalu tvp.info w ostatnim tygodniu i w analogicznym okresie rok temu:
201.204 realnych użytkowników w dniach 11-17.03.2024 r.
1.251.612 realnych użytkowników w dniach 13-19.03.2023 r.
Oznacza to spadek o ponad 83 procent
Commentaires