Rząd zwiększa limit powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej
Rząd planuje znaczące zwiększenie limitów powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, podnosząc je o 10 tys. osób. Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zaznacza, że potrzeba nowelizacji rozporządzenia wynika z dużego zainteresowania tą formą służby.
W ostatnich dniach w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o planowanej nowelizacji rozporządzenia. Dotyczy ono liczby osób, które w 2024 roku mogą zostać powołane do czynnej służby wojskowej oraz tych, którzy mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych. Projektowane rozporządzenie ma na celu zwiększenie limitu powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej o 10 000 osób.
Obecnie limit powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej wynosi 34 550 osób. Na dzień 30 kwietnia powołano już ponad 16 800 ochotników, co stanowi 56% wyznaczonego limitu. Dodatkowo, w 2024 roku ponad 4400 żołnierzy przeszło z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do zawodowej służby wojskowej.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to forma służby skierowana do osób, które nigdy wcześniej nie były w wojsku. Umożliwia ona odbycie przeszkolenia wojskowego, zasilenie rezerw lub wstąpienie do armii zawodowej.
Kandydat na dobrowolną zasadniczą służbę wojskową musi mieć co najmniej 18 lat, posiadać polskie obywatelstwo, wykazywać się odpowiednią sprawnością fizyczną i psychiczną, nienaganną opinią oraz brakiem karalności za przestępstwa umyślne.
Rekrutacja rozpoczyna się od złożenia wniosku w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji (WCR). Kandydaci mogą również kontaktować się z rekruterami za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl lub infolinii +48 800 180 110. W WCR kandydat składa niezbędne dokumenty i przechodzi badania, które sprawdzają jego zdolność do służby wojskowej. Po pozytywnej ocenie wydawane jest orzeczenie o zdolności oraz karta powołania na szkolenie.
Dobrowolna służba wojskowa rozpoczyna się 27-dniowym szkoleniem podstawowym, obejmującym naukę musztry, regulaminów wojskowych oraz podstaw obsługi broni. Szkolenie kończy się przysięgą wojskową i wydaniem książeczki wojskowej. Osoby, które zdecydują się na dalsze szkolenie, kontynuują je przez kolejne 11 miesięcy, z możliwością pełnienia różnych funkcji wojskowych. Po zakończeniu tego okresu mają możliwość ubiegania się o służbę zawodową, terytorialną lub w rezerwie aktywnej.
Ochotnicy otrzymują wynagrodzenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego, które wynosi obecnie 6000 zł brutto. Ukończenie służby daje pierwszeństwo w naborze do armii zawodowej oraz na stanowiska w administracji publicznej, zgodne z posiadanymi kwalifikacjami. Służba wojskowa oferuje również możliwość odbycia różnych szkoleń na koszt armii, a już na etapie składania wniosku kandydat może wskazać, jakie kwalifikacje i uprawnienia chciałby zdobyć.
Zwiększenie limitów powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie obywateli służbą wojskową, co świadczy o wzrastającym poczuciu obowiązku wobec obronności kraju.
コメント